Vlasové olejování znamená nalití oleje na vlasy a jeho následné vmasírování do pokožky hlavy, aby se zvýšila jejich vlhkost a lesk. Olejování vlasy zjemní a poskytne jim dostatek vitamínů a minerálů, které při pravidelném umývání ubývají. Tato praxe se v Indii používá po staletí a je doporučována v ajurvédské medicíně. Podle některých odborníků může dokonce snížit vypadávání vlasů.
Jak naolejovat vlasy
Vmasírování oleje do pokožky hlavy zvyšuje krevní oběh, což může zlepšit i růst vlasů. Nanesení oleje na pokožku hlavy může také zabránit tvorbě lupů.
Jak správně nanášet olej?
- Naneste olej na pokožku hlavy a masírujte konečky prstů krouživými pohyby.
- Rozetřete olej v dlaních a vetřete do vlasů.
- Zabalte vlasy do ručníku nebo čepice a nechte působit přes noc.
- Následujícího dne je pořádně umyjte šamponem a důkladně opláchněte.
- Jako kondicionér můžete také použít kokosový olej.
Výhody olejování vlasů
Oleje hrají důležitou roli při ochraně vlasů před pravidelným opotřebením a chrání folikuly před povrchově aktivními látkami. Také pomáhá zdraví pokožky hlavy. Když jemně masírujete pokožku hlavy, pomáhá to při tvorbě lupů a někdy také sníží padání vlasů.
Jaký olej byste měli použít?
Mějte na paměti, že před použitím oleje na pokožku hlavy může být vhodné jej první vyzkoušet, abyste se ujistili, že na něj nemáte alergii.
Oleje mohou zahrnovat tyto alergeny:
- kokosový ořech,
- sezam,
- mandle,
- argan,
- moringa.
Kokosový olej
Panenský kokosový olej je nejčastěji používaným vlasovým olejem, zejména v jižní Asii. Jeho hlavní mastnou kyselinou je kyselina laurová. Má vysokou afinitu k vlasovým bílkovinám, což znamená, že se váže na bílkoviny a může snadno proniknout dovnitř vlasové folikuly. Díky tomu je jedním z nejlepších olejů používaným ke snížení ztráty bílkovin z poškozených i nepoškozených vlasů. Kokosový olej může poskytovat přirozenou ochranu a je obecně dobrou volbou pro většinu typů vlasů.
Sezamový olej
Sezamový olej snižuje krepatění a může zabránit třepení konečků. Má vysoký obsah vitaminu B1, vápníku, mědi, fosforu, železa, hořčíku, manganu a zinku. Také poskytuje vlasové pokožce hloubkové ošetření. Jeho antibakteriální a antifungální vlastnosti mohou pomoci v prevenci lupů.
Mandlový olej
Mandlový olej je lehčí než sezamový olej, ale o něco silnější než kokosový. Obsahuje vitamíny B, K a E. Vitamin E může snížit oxidační stres, vitamin B7 může také podpořit růst vlasů.
Arganový olej
Arganový olej je obecně známý jako marocký olej. Má vysoký obsah vitamínu A, C, E, antioxidantů a omega-3 mastných kyselin. Navíc působí jako přírodní kondicionér a pomáhá posilovat vlasy.
Moringový olej
Olej Moringa funguje dobře na suché vlasy. Obsahuje totiž kyselinu olejovou, což z něj činí dobrý zvlhčovač vlasů.
Jak často byste si měli olejovat vlasy?
Ájurvéda doporučuje olejovat vlasy téměř každý den jako součást rutiny, i když to nemusí být realistické pro každého. Pokud to každý den nestíháte, proveďte olejování alespoň dvakrát týdně. Pokud není možné nechat olej působit přes noc, můžete si naolejovat vlasy hodinu před koupáním a zabalit si hlavu horkým ručníkem. Tím se z oleje v krátkém časovém rámci extrahuje určitá výživa.
Zdroj: www.healthline.com