Čokoládově či bronzově opálená kůže je v současné době estetickým ideálem, kterého se na dovolené pokoušíme dosáhnout. Ne pro všechny typy pleti je ale dlouhý pobyt na slunci vhodný. Sluneční záření totiž může být zdravé jen v omezené dávce, později způsobuje rizika, jako je například rakovina kůže.
Vliv UV záření na kůži
Zatímco UVB záření působí primárně na povrch vaší pokožky, UVA proniká hluboko do kůže. První negativní důsledek dlouhého pobytu na slunci, který můžete pozorovat, je dehydratace kůže. Pokožka je suchá, bez života, objevují se na ní vrásky a mnohdy také nevzhledné skvrny.
Už to je prvním příznakem, že byste se slunečním paprskům neměli tak často vystavovat nebo byste měli alespoň používat vhodnou ochranu kůže. To ovšem platí nejen na dovolené u moře, ale také při procházce městem nebo sportování vždy, když slunce intenzivně svítí.
Ztráta pružnosti
Elastin neboli vlákna pod kůží, mohou být vlivem slunečního záření nenávratně poškozena, což způsobuje, že pokožka již není tak pružná a pevná, jako bývala dříve. Kromě této části je však poškozován i genetický materiál v kožních buňkách. To může způsobit, že se buňky začnou chovat zmateně a propukne u vás rakovina.
Pozor na spálení
Skutečnost, že vaše kůže nejprve zčervená, a teprve poté zhnědne, není jen tak. Ve skutečnosti kůže trpí a tímto způsobem podléhá ozdravnému procesu. S každým dalším spálením se ovšem riziko rakoviny zvyšuje a vy si tak zaděláváte na budoucí obtíže.
Výraznou roli hraje v tomto případě také váš fototyp, který určuje míru pigmentace kůže. Každý člověk má proto jiné předpoklady k tomu, kolik může strávit na slunci času. Jedinci se světlou pletí, pihami a blond vlasy bývají na seznamu fototypů hodnoceny jako nejvíce ohrožené skupiny, které by se měly chránit i během běžných dnů, kdy slunce není tak intenzivní. Naopak lépe je na tom velmi tmavá kůže, u které hrozí jen minimální riziko vzniku popálení.
Zdroj: Clevelandclinic.com, Cancerresearch.uk