Opalování vlastně znamená to, že ultrafialové záření pronikne do kůže a poškodí DNA buněk. To nastartuje ochranný proces pigmentace.
O čem vlastně opalování je?
Tělo se snaží vzniklou „chybu“ napravit, což se mu většinou podaří. Pokud ale ne, buňky začnou kopírovat ty poškozené, a vzniká rakovina kůže. Jednoduše řečeno: to, co my považujeme za krásné, tedy zlatavou a hnědou kůži, je pro tělo obrovská zátěž, se kterou se právě zbarvením kůže snaží vypořádat.
Slunce způsobuje i estetické problémy – stárnutí kůže
Při výběru opalovacího krému obvykle všichni řeší pouze číslo SPF. Málokdo ale ví, že toto číslo ochrání pouze před jedním ze dvou škodlivých typů záření. A málokdo také ví, že existuje alergie na slunce. Jaké jsou tedy tipy pro bezpečné opalování a pro pobyt na slunci se sluneční alergií?
- Z hlediska vzniku rakoviny kůže je nebezpečné UVA i UVB záření. Účinný opalovací krém vás tedy musí ochránit i před těmito typy záření. Faktor SPF je ukazatelem ochrany před UVB paprsky, značení PA++++ vyjadřuje ochranu před paprsky UVA. Ty jsou navíc zrádné, protože proniknou i sklem, takže je dobré chránit se každý den, nejen když se zrovna chystáte slunit se.
- Krém aplikujte opravdu důkladně. Prokázalo se, že i při používání krému s vysokým UV faktorem, lidé často neprovedou aplikaci dostatečně důsledně. Ochrana tak klesá významně, třeba z 5 hodin na pouhých 25 minut.
- Přírodní faktory jsou nejúčinnější a nejbezpečnější ochranou před slunečním zářením. Nejlepší jsou ty na bázi zinku a titanu, které mají následující vlastnosti.
Jaké mají přírodní faktory vlastnosti?
- Mají silnou a bezpečnou ochranu proti nežádoucím UVA i UVB paprskům.
- Jsou velmi stabilní, sluníčko nemá vliv na změnu jejich chemické struktury.
- Nepronikají do organismu.
- Neovlivňují hladiny hormonů.
Sluneční alergie
Projevuje se zarudnutím nebo svědivou vyrážkou nejčastěji na pažích a v oblasti dekoltu. Jak alergii předejít?
Hlavní zásady:
- Každoročně přivykejte pokožku sluníčku. Zpočátku třeba 20 minut, potom přidávejte.
- Jídelníček si doplňte o antioxidanty, které pomohou kůži ochránit před negativními vlivy slunečního záření. Jedná se zejména o beta-karoten, lykopen a vitaminy E a C, které navíc působí na vaše opálení tak, že vám déle vydrží.
- Krémy používejte s vysokým ochranným faktorem (50+) a krémy určené speciálně pro pokožku trpící sluneční alergií. Krém naneste minimálně 20 minut před pobytem na slunci, po vykoupání se vrstvu krému obnovte.
- Dodržujte pitný režim, tak se hydratuje i vaše pokožka. Dbejte celkově o své zdraví, sluneční alergie může být i projevem zhoršené imunity.
- Týden před dovolenou vynechte ze stravy citrusy, fíky a celer, ty mohou příznaky alergie zhoršovat.