Pálí vás často žáha? Místo jedlé sody vyzkoušejte příště tuto pětiminutovou masáž!

Trávicí potíže mohou být často velmi nepříjemné a frustrující. Někdy mohou pomoci léky, hluboké dýchání nebo procházka kolem bloku, ale je tu ještě něco, co můžete vyzkoušet. Mnoho lidí má potíže s pálením žáhy. Věděli jste, že kromě jedlé sody či jablečného octa vám může velmi rychle a účinně pomoci i jednoduchá masáž?

Příčiny pálení žáhy

Důvodů, proč vás pálí žáha, je celá řada. Svou roli hraje potravinová intolerance, nadměrná konzumace sycených nápojů, poloha při spánku i genetika nebo gastroezofageální refluxní choroba. Bez ohledu na příčinu můžete pálení žáhy zmírnit pomocí masáže.

Začněte hlubokým dýcháním

Položte si jednu ruku na hrudník a druhou na břicho. Počítejte do čtyř a během počítání se zhluboka nadechujte, následně stejným způsobem při počítání do čtyř pomalu vydechujte.

Opakujte tento dechový vzorec pětkrát až desetkrát, abyste aktivovali parasympatický nervový systém, který nastartuje trávení a pomůže snížit nepříjemné pocity. Tímto způsobem také masírujete svůj trávicí systém zevnitř, protože zapojujete bránici.

Masáž ve směru hodinových ručiček

Představte si žaludek jako hodiny a váš pupík je poledne. Celou dlaní nebo třemi prsty začněte pomalu masírovat břicho v kruhu ve směru hodinových ručiček, počínaje právě pupíkem.

Poté zkuste při masírování zapojit i hluboké dýchání. Masírujte jemně a pomalu. Smyslem je zvýšit průtok krve do této oblasti, což opět napomůže správnému trávení. Masáž v horní části břicha též aktivuje bránici, která se nachází těsně nad žaludkem a hraje podle výzkumů důležitou roli též při zastavení žaludeční kyseliny, která při pálení žáhy putuje až do jícnu.

Masáž jako úleva od pálení žáhy.
zdroj: pexels.com

Na závěr podpořte peristaltiku

Peristaltika, někdy též zjednodušeně pohyb střev, je vlnovité stahování a uvolňování hladkých svalů trávicího traktu, které posouvá obsah trávicí soustavy naším tělem a následně ven. Protože se jedná o mimovolní pohyb, nemusíme na něj myslet. Odborné studie v případě potíží s pálením žáhy doporučují tuto jemnou masáž, která podpoří přirozenou peristaltiku našeho trávicího systému.

Lehněte si na záda a hlavu podepřete polštářem. Pokrčte kolena a začněte špičkami prstů masírovat levou spodní část břicha, jako byste břicho jemně nabírali z levé spodní části směrem nahoru. Pak pomalu pokračujte v masáži v diagonální linii přes celé břicho. To je cesta, kterou se „stolice“ ubírá naším tělem. Po masáži si lehněte na pravý bok.

Na co si dát pozor?

Při pokusu o masáž proti pálení žáhy je vždy důležité masírovat pomalu, jemně a neustále zhluboka dýchat. Rozhodně při masírování netlačte na břicho vší silou.

Zdroj: medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, puressentiel.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu