Aby váš úsměv byl oslnivý a na první pohled zdravý, musíte mít v pořádku také dásně. Postihnout vás ovšem může nepříjemná infekce v podobě paradentózy. V takové chvíli začnou dásně ustupovat ze zubu, ztrácet svou pevnost, čímž je ohrožen také váš chrup. V pozdější fázi zubaři doporučují operaci. Pomoci si ale můžete klidně hned.
Vývoj paradentózy
Paradentóza je často dědičná, ale rozšiřuje se také vlivem nesprávného čištění a nevhodné stravy. Plak, který se ukládá na zubech, musí být pravidelně důkladně odstraňován, aby na dásních nevznikal zánět. Kromě běžného kartáčku proto do své hygieny zahrňte také mezizubní kartáček, zubní nit nebo například zubní sprchu. Všichni tito pomocníci dokáží zubní plak odstranit dokonale.
S léčbou začněte co nejdříve
Jakmile zpozorujete, že vaše zuby a dásně reagují citlivě na teplo a chlad nebo při čištění zubů krvácí, nečekejte. Navštivte urychleně svého zubaře a poraďte se o tom, jak je na tom váš chrup. Pokud odborník stanoví, že se jedná o počáteční fázi onemocnění, vyplatí se ihned zasáhnout, aby následky byly co nejmenší.
Věnujte svému chrupu pozornost
Tvrdé kartáčky s velkou čistící plochou jsou nevhodné. Nepřirozeně tlačí na měkké dásně a nedostanou se do všech míst, kde jsou třeba. Proto raději volte menší varianty s měkkými štětinkami. Krouživými pohyby vyhánějte plak ze zubů a věnujte pozornost také okolí dásní. V místech, kam se kartáček nedostane, využijte další pomocníky.
Důkladné čištění u odborníka
Kromě domácího čištění je třeba jednou za čas navštívit také dentální hygienu. Pomocí pískování a dalších odbornějších metod odstraníte zubní kámen, zjistíte, kde si zuby málo čistíte a v jakých skulinách se může plak držet. Alespoň dvakrát ročně si proto zajděte na důkladní čištění.
Použijte léky
Další metody se doporučují až v pokročilém stadiu. Gely, výplachy úst, antibiotika jsou také jednou z cest, jak paradentózu řešit. Nespoléhejte na ně ale zcela a spíše věnujte pozornost pravidelnému čištění.
Zdroj: Medicalnewstoday.com