Pásový opar: Příčiny a počáteční obtíže

Opar na ústech nebo genitáliích je velmi nepříjemným zdravotním problémem. Na některých místech na těle se ale může vyvinout do ještě horší formy, v podobě dlouhého pásu. Pásový opar vypadá jako pruh na sebe navazujících puchýřů, které jsou bolestivé a svědí. Většina pacientů jej zpozoruje na trupu, ale výjimkou nejsou ani ostatní části na těle.

Virové onemocnění, které dokáže potrápit

Pásový opar vzniká vlivem stejného viru, který způsobuje plané neštovice. V těle dokáže nečině přebývat a v určité chvíli se projevit v podobě pásového oparu. Jakmile si všimnete prvotních příznaků, navštivte lékaře, jelikož tím urychlíte celkovou léčbu. Na postiženém místě se nejprve projeví zarudlá a svědivá pokožka, poté drobné puchýřky, které se naplní tekutinou a v poslední fázi začnou praskat, což pacientovi způsobí nepříjemné pocity pálení a svědění.

Lékaře navštivte v každém případě. Ještě s větší opatrností by měly postupovat těhotné ženy, jelikož může být v takovém případě ohroženo i dítě. Stejná pravidla platí také ve chvíli, kdy pásový opar zasáhne okolí oka. V tom případě může svým postupem i trvale poškodit zrak, pokud není léčen pod dohledem odborníka.

Příčiny

Zatím se lékaři stále přou o přesných příčinách tohoto onemocnění. Na vině může být snížená imunita, která není schopná odolávat mnoha infekcím. Takto odborníci soudí situaci hlavně proto, že se onemocnění objevuje převážně u starších lidí.

Doprovodné příznaky

Než se pásový opar dostane do pokročilé fáze, kdy je jasně rozeznatelný na pokožce, můžete se setkat také s doprovodnými signály, které potrápí váš organismus. Především jde o bolest hlavy, horečku, citlivost na světlo, únavu a celkovou slabost. Všechny tyto příznaky jsou velmi podobné chřipce. Proto když se objeví, zkontrolujte své tělo, zdali se na něm netvoří tento nebezpečný kožní problém.

Zdroj: Mayoclinic.org

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu