Permanentní oční linky: Je bezpečné nechat si „tetovat“ víčka?

Určitá rizika, která s sebou permanentní make-up přináší, nebrání tomu, aby byl i nadále trendem. Mnoho žen touží po výraznějších očích, a nechává si proto na oční víčka tetovat permanentní oční linku, která odolá jakémukoli odlíčení. Představa, že si už nikdy nebudete muset kupovat tužku na oči nebo řasenku, zní lákavě, je ale tetování na tak choulostivé části obličeje bezpečné?

Permanentní neznamená navždy

O permanentních očních linkách panuje často mylná představa. Ve skutečnosti se jedná o semipermanentní proceduru, která vydrží okolo dvou let, není tedy tak trvalá, jak se na první pohled zdá. Záleží jen na vás, jak tlustou či slabou linku si necháte udělat. Někdy se nemusí jednat přímo o linku, ale spíše o vyplnění mezer mezi řasami, které vytvoří iluzi hustších, tmavších a plných řas, aniž by vypadaly jako nalíčené.

I když procedura je obecně považována za bezpečnou, stejně jako u každého jiného tetování existují určitá rizika. I když tetování očních linek nebo semipermanentní make-up nejsou tak invazivní a hluboké jako běžné tetování, stále zahrnují vpich jehly do kůže. Je tedy třeba dodržovat stejná bezpečnostní opatření jako při jakémkoli jiném podobném zákroku. Je třeba dbát na správnou sterilizaci nástrojů, profesionální aplikaci a následnou péči. Tím se sníží riziko infekce a dalších možných komplikací.

Žena s permanentními očními linkami.
zdroj: pixabay.com

Pozor na léky i červené víno

Dva týdny před zákrokem a dva týdny po něm je nutné neužívat antibiotika, mohla by mít negativní vliv na aplikovaný pigment. Podobně se též doporučuje vyhnout se lékům na ředění krve. Několik dní předem se doporučuje též vyvarovat se červenému vínu či aspirinu, abyste zabránili případnému krvácení a vzniku modřin. V den zákroku na pokožku neaplikujte žádné kosmetické produkty. Podobně též alespoň týden po zákroku by oblast neměla přijít do kontaktu s kosmetikou.

Možné komplikace při tetování očních víček

Nežádoucí účinky po ošetření očních víček a obočí permanentním make-upem byly též předmětem několika výzkumů. Nejčastějšími zjištěnými problémy byly infekce, otok a změny barvy okolní kůže. Studie z roku 2015 též zjistila, že přibližně čtvrtina žen s tetováním na očních víčkách byla náchylnějších k suchosti očí a vykazovaly rovněž vyšší riziko vzniku dalších očních onemocnění.

Zdroj: allure.com, cosmopolitan.com, ncbi.nlm.nih.gov, reviewofoptometry.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu