Určitě jste o ní už slyšeli. Vzniká náhle a často není snadné ji odhalit. Plicní embolie, nebezpečný stav, kdy se krevní sraženina, nejčastěji vzniklá v dolní končetině jako důsledek žilní trombózy, dostane až do plic. Sraženina následně zastaví průtok krve do plic a v závažných případech může způsobit okamžitou zástavu srdce. Příznaky jsou u některých lidí velmi nenápadné, u jiných se embolie projevuje podobně jako infarkt. Každopádně jejich znalost se vyplatí, neboť v případě embolie hraje důležitou roli právě čas.
Intenzita příznaků se liší
Příznaky embolie závisejí na mnoha různých faktorech. Jedním z nich je zcela jistě velikost krevní sraženiny a dalším také to, jak dobře či špatně se plíce se sraženinou vyrovnávají, což je velmi individuální záležitost. Lidé oslabení nebo trpící nějakou chronickou nemocí mají obvykle horší příznaky než lidé, kteří jsou zdraví a v pořádku. Příznaky často začínají náhle.
Problémy s dýcháním a bolest na hrudi
Jedním z častých problémů jsou potíže s dýcháním. Dýchavičnost může být různého stupně, od velmi mírné až po zjevnou dušnost. Další typický problém, který je charakteristický rovněž pro přicházející infarkt, je bolest na hrudi. Lidé postižení embolií mají často pocit, že se nemohou zhluboka nadechnout a při nádechu mají ostrou bolest na hrudi. Při závažnější embolii může být bolest pociťována ve středu hrudníku za hrudní kostí.
Vykašlávání krve, horečka a malátnost
Dalším příznakem bývá vykašlávání krve či jakoby růžového zpěněného hlenu. Při plicní embolii je obvyklé i to, že pacienti mají mírně zvýšenou teplotu a cítí se malátně. Důvodem je především to, že větší krevní sraženina narušuje činnost srdce a krevní oběh, což způsobuje pokles krevního tlaku.
Rychlá srdeční frekvence i bolest v noze
V důsledku sníženého průtoku krve do jedné nebo obou plic může embolie způsobit zrychlený nebo nepravidelný srdeční tep. V neposlední řadě se může objevit též bolest v noze, zejména v zadní části lýtka, otoky končetiny či její vyšší citlivost. Důvodem je již zmiňovaná hluboká žilní trombóza. Lýtko může být také teplé a zarudlé.
Komu hrozí riziko?
K osobám, které jsou ohroženy vyšším rizikem vzniku plicní embolie, patří zejména lidé nad šedesát let, dále obézní osoby, kuřáci a lidé, které trápí problémy s křečovými žílami. U žen byla prokázána také souvislost mezi embolií a užíváním hormonální antikoncepce, estrogen totiž zvyšuje srážlivost krve. Rizikové je i dlouhodobé znehybnění končetiny, například při vážných zlomeninách, velké chirurgické operace či onkologická diagnóza.
Zdroj: mayoclinic.org, medlineplus.gov