Přechod z klasického kouření na používání elektronické cigarety se na první pohled může zdát jako řešení, které vám ušetří zdraví. Závislosti na nikotinu se sice touto cestou nezbavíte, ale výrazně omezíte zátěž na plíce a váš organismus. Přesto ovšem elektronická cigareta určitý negativní dopad na tělo má.
Je používání elektronické cigarety škodlivé?
Varovné zprávy přišly především z USA. Zde bylo podle statistik potvrzeno až sedm úmrtí, ale stovky pacientů s poškozenými plícemi, kteří aktivně využívali elektronickou cigaretu. Problémy se začaly projevovat především v podobě silného kašle, bolestí v oblasti plic, únavou, zvýšenou teplotou nebo zažívacími obtížemi.
Co obsahují elektronické cigarety
V náplni jsou přítomné látky jako je nikotin či CBD, ale i mnoho dalších doplňkových surovin. Na problém upozornilo také Ministerstvo zdravotnictví České republiky, a to již v roce 2019. Letos byl ovšem vydán veřejný seznam výrobců, kteří na trh poskytují náhradní náplně. Vyplatí se proto vždy nakupovat jen výrobky, které jsou přítomny v tomto seznamu, kde si můžete ověřit jejich původ, datum uvedení na trh a dozvědět se tak bližší informace o složení.
Acetát vitaminu E
Když se zmíní slovo „vitamín“, lidé si s tímto pojmem většinou pojí pevné zdraví. Právě Ministerstvo zdravotnictví v USA ale zjistilo, že některé náplně do elektronických cigaret obsahovaly olej získaný z vitamínu E. Ten je součástí velké části běžně kupovaných potravin a při konzumaci nebo mazání bývá prospěšný.
Lékaři se ale nyní ptají, jaké má účinky při vdechování? U testovaných osob, které měly problémy s plícemi a dýcháním, se totiž prokázalo, že ve svých náplních do e-cigaret měly právě tuto látku. Důležité je však upozornit, že se většinou jednalo o elektronické cigarety, které obsahovaly THC. Nikotinové produkty se tak zdají být bezpečnější. Stále se ale vyplatí nakupovat ověřené a schválené značky.
Zdroj: mzcr.cz, cdc.gov