Dopřejete si vy nebo někdo z vašich blízkých rádi sklenku vína či tvrdého alkoholu? Kdy se záliba mění v závislost? Podlé lékařů má alkoholismus jasné příznaky, které můžete u sebe nebo u ostatních odhalit včas a vyhledat potřebnou pomoc, než se váš stav začne zhoršovat.
Příčiny závislosti na alkoholu
Alkoholismus nevzniká jen ve chvíli, kdy vám alkohol chutná. Vedou k němu také genetické dispozice, život v sociální skupině se stejnými návyky nebo špatný psychický stav, který vede k mnoha druhům závislostí s nadějí, že by mohly potlačit negativní emoce. Dlouhodobá konzumace alkoholických nápojů pak způsobuje nenávratné změny v mozku.
Legální návyková látka
K některým návykovým látkám máme ztížený přístup, jelikož jsou nelegální. Alkohol si ale v České republice může koupit každý, kdo je starší osmnácti let, a proto je třeba sledovat frekvenci jeho užívání. Osoba bez závislosti jej pije příležitostně a v menším množství. Osoby závislé jsou ale charakteristické tím, že mají doma vždy zásobu a pijí alkohol bezdůvodně během dne.
Když osoba není schopna fungovat
Závislost se neptá, kdy je vhodný čas na skleničku. Lidé, kteří alkoholu propadli, se poznávají podle toho, že si alkohol dopřejí kdykoli během dne a nezastaví je ani přítomnost dětí, nutnost odjet automobilem nebo jít do práce. Pořád mají v krvi hladinku, a to i ve chvílích, kdy je od nich potřeba, aby byli střízliví.
Výmluvy nebo lhaní
Závislé osoby si sami svou závislost neuvědomují nebo si jí nechtějí připustit. Jakmile ale zpozorují, že je okolí podezřívá, snaží se jim závislost vymluvit, svůj skutečný stav zlehčují, pomoc odmítají a v některých případech dokonce lahve s lihovinou schovávají. To často vede k problémům v práci, s rodinou, s přáteli a osoba se stává buď samotářem nebo vyhledává kolektiv, který také popíjí.
Zdroj: Healthline.com