Infarkt společně s onkologickými nemocněními patří dlouhodobě mezi nejčastější příčiny úmrtí dospělých osob na světě. Většina lidí ví, že v mnohém můžeme vzniku infarktu předejít pomocí zdravého životního stylu. Víte ale, jak přicházející infarkt případně rozpoznat? Včasná správná diagnostika infarktu může totiž vám či vašim blízkým zachránit život.
Infarkt nepřichází náhle
Mnoho lidí infarkt mylně považuje za náhlou indispozici organismu. Jinými slovy jsme přesvědčeni o tom, že infarkt přijde naráz a nečekaně. Ve velké většině případů to ale není pravda. Naopak naše tělo nás na riziko přicházejícího infarktu upozorňuje často i několik dní předem. Bohužel ale často těmto náznakům nevěnujeme dostatečnou pozornost. Zatímco akutní příznaky již probíhajícího infarktu, jako je bolest a tlak na hrudi, které často vystřelují i do rukou či krku, dušnost a mdloby většinou známe, nenápadné příznaky pomalu přicházejícího infarktu již tolik ne.
Nenápadné potíže značící riziko infarktu
Patří k nim totiž potíže, jako je nevolnost, zvracení, zvýšené pocení, bolest mezi lopatkami, únava či neklid. Tyto symptomy ale samozřejmě mohou souviset i s mnoha dalšími zdravotními problémy, a tak si je většina lidí do souvislosti s infarktem příliš nedává. U žen se navíc často mnohé z těchto příznaků shodují i s nepříjemnými dopady menopauzy. Podobně známkami přicházejícího infarktu mohou být také oteklé končetiny, především kotníky, i u osob, které běžně problémem se zadržování vody netrpí.
Co dělat, když infarkt udeří?
Když už vás nebo vaše blízké infarkt postihne, nejdůležitější je zavolat co nejdříve lékařskou pomoc. Zároveň si pamatujte, že při infarktu se nemá ležet, nejvhodnější pozice je tak zvaný polosed u otevřeného okna, aby měl postižený co nejvíce čerstvého vzduchu. Z léků lze podat ty obsahující nitroglycerin nebo rovněž půl tablety acylpyrinu. Ten působí jako prevence před krevními sraženinami.
Zdroj: health.com