Příčiny nevolnosti mohou být i životu nebezpečné! Raději zbystřete

Nevolnost vás může skutečně zasáhnout kdykoliv a kdekoliv. Jako první se vám vybaví otázka: „Co jsem naposledy jedl?“. Ale kromě gastroenteritidy a těhotenství může být nevolnost žaludku způsobena řadou dalších věcí. Nyní vám představíme několik příčin, které nepříjemnou nevolnost vyvolávají.

Úzkost

Nevolnost může být běžným příznakem úzkosti. Jakmile se dostanete do sevření paniky, do vašeho krevního řečiště se začne dostávat adrenalin. Mezitím dochází k zastavení tělesných funkcí, jako je trávení, což vede k hromadění určitých toxinů v těle. Nakonec chemické signály proniknou do vašeho mozku a vyvolají pocit nevolnosti.

Diabetická ketocidóza

Nevolnost může být i závažnou komplikací při diabetu typu 1. K diabetické ketoacidóze dojde tehdy, když buňky s nízkým množství energie (které nedostávají cukr, který potřebují, když tělo neprodukuje dostatek inzulínu), začínají spalovat tuk na palivo, což způsobuje, že se v moči a krvi hromadí vysoká hladina chemických látek nazývaných ketony. Při tomto stavu se lidé začínají cítit špatně a je jim na zvracení. Tento stav může vést k bezvědomí nebo smrti, zejména u lidí, kteří nevědí, že trpí cukrovkou nebo nepoznávají varovné signály, jako je extrémní žízeň a časté močení.

Nedostatek adrenalinu

Tato hormonální porucha znamená, že vaše nadledvinky, nemohou produkovat dostatečně vysoké množství určitých hormonů. Špatná funkce nadledvinek způsobuje i Addisonovu chorobu, autoimunitní onemocnění, které poškozuje nadledviny a omezuje jejich produkci kortizolu. To je životně důležitý hormonu pro růst, metabolismus a další funkce.

Kyselý reflux

Pálení žáhy je charakteristickým znakem kyselého refluxu, ale tato ohnivá bolest v hrudníku nebo břiše není jediným příznakem. Když je žaludeční kyselina nebo obsah žaludku vracen do jícnu, někteří lidé zažívají žaludeční nevolnosti.

Gastroparéza

Nevolnost patří mezi nepříjemné příznaky, které doprovázejí gastroparézu, potenciálně oslabující trávicí poruchu. Z různých důvodů (někdy komplikace diabetu) se pohyb jídla ze žaludku do tenkého střeva úplně zpomaluje, nebo dokonce zastavuje. A tak jídlo zůstane ležet v žaludku – teplé, vlhké, a proto začne kvasit.

Časté nevolnosti by člověk neměl podceňovat, a měl by proto raději navštívit svého lékaře.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu