Každý to známe – slyšíme něco, co nás rozzuří, protože to není vůbec pravda. Chceme se bránit, ale náš obličej zrudne, hrdlo se stáhne, vy nejste schopni vydat ze sebe ani hlásku – a začnou vám téct slzy. Proč se to tak děje? Proč pláčeme, když to, co ve skutečnosti cítíme, je zuřivost?
Co způsobuje slzy, když jsme naštvaní?
Důvodem pro slzy hněvu je pravděpodobně to, že se cítíte zraněně, trapně, zrazeni nebo nespravedlivě osočeni. Když lidé zažívají nespravedlnost, odmítnutí nebo ponížení, přirozená reakce zahrnuje hněv i smutek, a to často současně.
Pláč stimuluje uvolňování oxytocinu a prolaktinu, dvou chemikálií, které mohou snížit vaši srdeční frekvenci a jinak vás uklidnit po stresující události. Děti pláčou častěji než dospělí a ženy častěji než muži. Mnoho žen pláče čtyřikrát nebo pětkrát za měsíc, zatímco muži mohou plakat jen jednou nebo vůbec ve stejném období.
Jaké jsou další fyzické účinky hněvu?
Když se naštvete (i když nepláčete), ve vašem těle se stane toto: Vaše amygdala, hypotalamus a hypofýza společně vytvářejí nával kortizolu a adrenalinu, což jsou stresové hormony, a vaše srdeční frekvence a krevní tlak se tak zvyšují. Vaše ústa mohou být suchá a dlaně vlhké, vaše zorné pole se zúží. Kortizol může způsobit, že vaše krátkodobá paměť ochabne, a proto stále zapomínáte na to, co chcete říci v bouřlivé konverzaci. Není divu, že s výbuchem nervového systému a hormonální činnosti vaše tělo produkuje slzy.
Existují způsoby, jak ovládat slzy, když jste naštvaní?
Bez ohledu na to, jak jsou slzy hněvu normální, není vždy vhodné plakat uprostřed konfliktu. Zde je několik kroků, kterými můžete zabránit nebo řídit tok slz, když máte pocit, že není ten správný čas dát průchod svým slzným kanálkům.
Pište si deník
Lidé píšou nejen proto, aby vyjádřili, co cítí, ale také aby objevili, co cítí. Pro mnoho lidí je soukromé psaní o emocionálně nabitých událostech způsob, jak zpracovat složité emoce a najít smysl pro perspektivu.
Pravidelné psaní deníku vám dává osobní prostor pro ventilaci, kontrolu a zvážení toho, co chcete nebo potřebujete. Pokud si tento zvyk osvojíte, budete vědět, že když dojde ke konfliktu, máte bezpečné místo, kam můžete jít a které patří výhradně vám.
Pohybujte se, ale pomalu
Pokud cítíte, že vaše emoce rostou, změňte svou fyzickou pozici jako způsob, jak se uklidnit a změnit své myšlení. Postavte se. Sedněte si. Zvedněte pero a poznamenejte si něco nebo se jděte projít do chodby, pokud potřebujete čas na utřídění svých myšlenek.
Zkuste třeba i něco tak jednoduchého, jako je zatnutí a uvolnění svalu. Při pohybu se snažte pamatovat na to, že musíte chodit pomalu. Stejně jako máte moc nad tím, jak se pohybují vaše nohy, máte moc uklidnit své emoce. Připomínáte si, že máte zpomalit interakci, abyste mohli přemýšlet nad rámec impulsu k boji či útěku.
Napijte se vody
I mírná dehydratace může ovlivnit vaši náladu a schopnost myslet. Pokud jste v emocionální situaci, zastavte se a vypijte sklenici studené vody. Ta může snížit kortizol i srdeční frekvenci.
Zhluboka dýchat
V napjatých situacích může soustředění na dech pomoci regulovat silné pocity. Soustředění se na proudění vzduchu do a ven z vašeho těla vám může pomoci obnovit bdělost, snížit tělesnou teplotu, uvolnit svalové napětí a regulovat váš autonomní nervový systém.
Zdroj: www.healthline.com