Proč je moč žlutá a další otázky, na které jste se styděli zeptat

I v moderní společnosti existují témata, o kterých se příliš nemluví. Jedním z nich je zcela jistě vyměšování. Možná i z tohoto důvodu je pak těžké najít odpovědi na některé otázky, které se nám v souvislosti s vyměšováním honí hlavou. Navíc barva, zápach či množství moči nám mohou prozradit mnohé o našem zdravotním stavu.

Jak často bychom měli močit?

Odborníci se většinou shodují, že během 24 hodin bychom měli močit šestkrát až osmkrát. Pokud močíte častěji, existuje několik možných vysvětlení, nejjednodušším je, že pijete příliš mnoho tekutin. K dalším důvodům může patřit konzumace velkého množství kofeinu, infekce močového měchýře, problémy s prostatou, oslabené svaly pánevního dna či hyperaktivní močový měchýř, což může být důsledek nadváhy, léků i poškození určitých nervů.

Proč má moč žlutou barvu?

Naše ledviny rozkládají starý hemoglobin, což je část červených krvinek, a odpad uvolňují močí. Jedním z těchto odpadů je urochrom, žlutě zbarvená látka. Urochrom může mít jantarovou barvu, ale když vypijete dostatek vody, jantarová barva se zředí a jeví se jako žlutá. V ideálním případě se moč jeví jako žlutá nebo slámově oranžová. Pokud je tak světlá, že je téměř čirá, možná pijete příliš mnoho. Pokud je tmavší, nepijete dostatečně.

Je moč skutečně sterilní?

Častou mylnou představou o moči je, že je nějakým způsobem „sterilní“. Lidé si tak mohou myslet, že v případě nutnosti lze moč například vypít nebo ji použít jako dezinfekci. To ale není pravda. Moč není sterilní, a to ani, když jste zcela zdraví a nemáte žádnou infekci močových cest. Bakterie jsou totiž v moči přítomny i u zcela zdravých jedinců.

Je zadržování moči opravdu špatné?

Když je náš močový měchýř naplněn přibližně do poloviny, aktivují se nervy v močovém měchýři. Tyto nervy dají našemu mozku signál, aby nás vyzval k močení. Většina lidí ale poté dokáže ještě poměrně dlouhou dobu moč zadržet. Nemusíte se obávat toho, že by vám měchýř praskl, nebo že časté zadržování močení může způsobit infekci měchýře. Pokud je váš močový systém zdravý, zadržování moči obecně není nebezpečné. Nedoporučuje se ale lidem s poruchami ledvin, s problémy s prostatou a těhotným.  V nejhorším případě dojde k tomu, že se pomočíte.

Jakým způsobem moč ovlivňuje jídlo, které konzumujeme?

Některé potraviny mohou ovlivnit barvu či zápach moči. Například růžová nebo červená barva nemusí vždy znamenat přítomnost krve, ale může jít o následek konzumace červené řepy, rebarbory či ostružin. Nadměrná konzumace potravin obsahujících betakaroten, například mrkve, může způsobit zbarvení moči do oranžova. Jiné potraviny, jako chřest, losos, česnek, kapusta či kari, mění zápach moči.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, bladderandbowel.org, smithsonianmag.com, goaskalice.columbia.edu

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu