Proč mají nastávající maminky chuť na okurky aneb tajemství těhotenských chutí

O těhotných ženách a jejich chutích koluje mnoho vtipů. Pravdou je, že je zažije většina nastávajících maminek. Jejich projevy jsou různorodé, zatímco některé ženy mají chuť na potraviny, které jim dříve nechutnaly, jiné kombinují jídlo, které je pro okolí nekombinovatelné, další touží po specifických potravinách, jako jsou nakládané okurky, brambůrky či zmrzlina.

V hlavní roli hormony

V minulosti se často věřilo, že konkrétní chutě mohou naznačovat pohlaví nenarozeného potomka. Vědecké důkazy ale neexistují. Hlavní příčinou těhotenských chutí je podle vědců především rychle se měnící hladina hormonů. V prvním trimestru dochází k velkému nárůstu estrogenu a progesteronu. S tímto nárůstem souvisejí nejen časté ranní nevolnosti, ale také počátek těhotenských chutí. Většina žen pociťuje nejsilnější těhotenské chutě v průběhu druhého trimestru, naopak ke konci těhotenství chutě mizí.

Jiné chutě, jiné smysly

Těhotenství často mění smyslové vnímání žen, včetně chuti a čichu. Je tak poměrně běžné, že některé potraviny ženám najednou nevoní a naopak některé dříve nenáviděné se stávají oblíbenými. Jedna studie například uvádí, že 76 % těhotných žen má abnormální čichové a chuťové vjemy a 26 % má sníženou citlivost na sůl. Tato snížená citlivost na sůl může ovlivňovat chutě nastávajících maminek. Slané potraviny jsou těmi, po kterých většina žen touží nejčastěji.

zdroj: freepik.com

Potenciální nedostatek některých živin

Možná jste také slyšeli různá „vědecká“ vysvětlení, že chutě na kyselé a slané znamenají, že žena má málo sodíku, chutě na čokoládu nedostatek hořčíku a chutě na mléčné výrobky nedostatek vápníku. Je pravda, že požadavky na některé živiny se během těhotenství mění. Například potřeba železa se kvůli podpoře vývoje plodu zvyšuje na 27 mg denně, zatímco u dospělých žen je to 18 mg. Zvyšuje se také potřeba zinku, kyseliny listové, jódu a bílkovin, ale důkazy, že si ženský organismus o některé chybějící živiny „říká“ prostřednictvím těhotenských chutí, neexistuje.

Nejčastější těhotenské chutě

K potravinám, které ženy v souvislosti s těhotenskými chutěmi uvádějí nejčastěji, patří především nakládané okurky a další kyselé potraviny, slané pochutiny, zmrzlina, čokoláda, pikantní a kořeněná jídla, červené maso a mléčné výrobky. Nicméně některé ženy uvádějí i chutě na věci, které nejsou určené k jídlu, jako je například hlína, omítka či mýdlo.

Těhotenské chutě a vliv kultury

Dalším faktorem těhotenských chutí může být způsob, jakým různé kultury přistupují k jídlu a jak ho vnímají. Je to proto, že kultura hraje v našich stravovacích návycích silnou roli. Zatímco ve Spojených státech a v Evropě jsou běžnou těhotenskou chutí kyselé okurky, v Japonsku je nejčastější těhotenskou chutí rýže.

Podlehnout, nebo odolat?

Kdo to nezažil, pravděpodobně neuvěří, ale těhotenské chutě mohou být skutečně velmi silné. Pokud má žena chuť na něco sladkého či slaného, není nic špatného, když čas od času svých chutím podlehne. Tedy podlehne s mírou. Není samozřejmě žádoucí spořádat sáček brambůrků, sklenici kyselých okurek či celou bonboniéru. Malé množství ale nastávající mamince ani miminku neublíží. Odborníci též doporučují vypít před konzumací takovéto potraviny sklenici vody, která způsobí, že se budete cítit plnější, a snaze tak odoláte pokušení zkonzumovat větší množství.

Zdroj: verywellfamily.com, thelist.com, dietaryguidelines.gov, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu