Opaříte se při slévání vody z těstovin, opřete se rukou o okraj horké varné desky nebo se kulmou dotknete vašeho ucha. To je jen několik běžných situací, jejichž výsledkem může být popálenina. Náš instinkt nám většinou radí popáleninu co nejrychleji ochladit. Mnoho z nás často „sahá“ nejen po studené vodě, ale také po ledu. Bohužel to není zcela dobrý nápad.
Proč odolat nutkání běžet do mrazáku pro kostku ledu?
Led se sice může zdát jako dobrý nápad, ale pravdou je, že může ještě více poškodit postižené tkáně. Proč? Protože kůže je již poškozena popáleninou, a vy tak nemusíte cítit, že led příliš studí.
Přiložení ledu přímo na kůži může vést i k omrzlinám. V kožních buňkách se vytvoří krystalky ledu a průtok krve se zpomalí, čímž se tkáň zbaví kyslíku. Studie ukazují, že v důsledku ledových popálenin může dojít dokonce k trvalému poškození kůže a podkožních tkání. Co byste tedy měli při popáleninách správně dělat? Do značné míry záleží na tom, jak vážná je vaše popálenina.
Jak ošetřit drobné popáleniny?
Drobná popálenina, které se říká též popálenina prvního stupně, je červená a bolestivá, ale nevznikají na ní puchýře. Tento typ popálení vzniká například po doteku horkého předmětu nebo po potřísnění horkou tekutinou. Do této kategorie spadají také popáleniny od slunce bez puchýřů. Jak tento typ popáleniny ošetřit?
- Použijte chladnou, ale nikoli ledovou vodu – po dobu 5 až 15 minut ponořte popálené místo do umyvadla s chladnou vodou nebo na něj přiložte čistý mokrý ručník.
- Zvlhčujte – po ochlazení na pokožku naneste hydratační krém.
- Chraňte – použijte čistý suchý hadřík nebo nepřilnavý obvaz, abyste popáleninu ochránili před třením o okolní předměty.
- Zabraňte infekci – během hojení popálené místo podle potřeby čistěte jemným mýdlem a používejte antibiotický krém, abyste zabránili infekci.
I popálenina prvního stupně se může zanítit, takže pokud se vaše popálenina nehojí nebo se začne zhoršovat, je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Zvláštní péči je třeba věnovat též popáleninám na obličeji či kloubech.
Jak ošetřit popáleninu s puchýřem?
Popálenina, která způsobí puchýř, je popálenina druhého stupně. Co v souvislosti s tímto typem popáleniny dělat?
- Použijte chladnou a čistou vodu – nepoužívejte k ochlazení vodu, která může být kontaminovaná, například z jezera, řeky nebo potoka, protože bakterie ve vodě mohou způsobit infekci. Pokud nemáte přístup k vodě z vodovodu, použijte vodu balenou.
- Nesnažte se odstranit oblečení, které je přilepené na kůži – nikdy byste neměli odstraňovat nic, co je přilepené na popálené kůži, protože by to mohlo způsobit další poškození a vytvořit otevřené rány, které jsou náchylné k infekci. Toto pravidlo se netýká šperků. Ty je vhodné odstranit, protože mohou zadržovat teplo a omezovat průtok krve, když začne místo otékat.
- Nepoužívejte žádné tuky, masti ani spreje – máslo, olej, masti a spreje zpomalují uvolňování tepla z kůže, což ránu zhoršuje.
- Poškozenou kůži nebo kůži s puchýři neodstraňujte – kůže pod puchýřem se může zanítit.
S tímto typem popáleniny je vždy nutné co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Zdroj: verywellhealth.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov