Přivedla jste právě na svět nový život, ale nevíte, jak si s miminkem poradit? Po porodu je zcela běžné, že se objevují změny nálad v důsledku hormonálních výkyvů. Proto nejsou výjimkou ani stavy smutku a spousta obav. Ať už jste sama, s rodinou nebo partnerem, vždy navíc můžete využít odbornou pomoc.
Úzkostné dny
Několik dní po porodu může v návaznosti na hormonální změny přijít také přecitlivělost, úzkostlivost a plačtivost. V závažnějších stavech je tento jev nazýván jako laktační psychóza. Takový jev zahrnuje zmatení, deprese, ale často také halucinace. Ne každá maminka je schopná tyto stavy zvládnout sama nebo jen s rodinou bez odborné pomoci. Pokud si sama uvědomujete, že je vaše nálada v podobném bodě, vyplatí se kontaktovat odborníka. Nesnažte se mermomocí zvládnout situaci sama, jelikož stačí telefonát, schůzka či jiná forma pomoci a budete se cítit lépe.
Neváhejte a požádejte o pomoc
Problémy se nejčastěji objevují až ve chvíli, kdy matky opouštějí porodnici a na vlastní pěst se v domácnosti snaží s novým přírůstkem hospodařit. Vyhledání odborné pomoci mnoha maminkám připadá jako slabost či neschopnost, opak je ale pravdou a vyhledání odborníka je mnohem zodpovědnější cestou, jak si s mateřstvím poradit.
Neosobní versus osobní komunikace
Záleží jen na mamince, jakou pomoc ocení více. Pokud raději neosobní formu komunikace, je možné se obrátit na linku důvěry. Vaše osoba tak může zůstat v anonymitě, zvládnete lépe krizové chvilky a operátor vám může pomoci najít v okolí příslušné služby, kam se případně budete moci dále obrátit. Díky tomu získají maminky větší množství informací, a to bez objednání a kdykoli. Některá z pracovišť dokonce nabízejí také komunikaci skrze videohovor nebo email.
V případě, že potřebujete okamžitou pomoc, a to prostřednictvím osobní komunikace, kontaktujte nejbližší psychologickou poradnu pro rodičky a matky. Kontakt na tato pracoviště můžete často získat i ve své porodnici.
Zdroj: Madeformoms.cz, Royal College of Psychiatrists, Capld.cz