Začíná se vaše milované dítě zavírat v pokoji, vyžadovat více soukromí a odmítat důvěrné rozhovory? Možná právě přichází do puberty. Takové období v mnoha rodičích vzbuzuje strach, a proto se vyplatí znát tipy, jak se ke své ratolesti v takovém čase chovat. Díky tomu vy i vaše dítě přežijete pubertu bezpečně.
Co s sebou přináší období puberty?
Především jde o úsek života, kdy člověk dospívá emocionálně, sexuálně, fyzicky i sociálně. Mnohým dětem se tak pomalu otevírá svět a mění se pro ně celá realita. Není proto divu, že často s takovými změnami bojují. K těmto změnám se navíc přidává akné, mastné vlasy a pleť, nadměrné pocení a zrychlený růst.
Změny chování
Rodiče ovšem trápí mnohem více emocionální změny u jejich dětí. Jejich ratolesti mají touhu se osamostatnit, zatímco rodiče mají pocit, že na to ještě nejsou připraveny. Dítě si potřebuje vytvořit vlastní identitu, navazovat nová přátelství a získávat zkušenosti. Ideální je v takovém případě podle odborníků zkoušet jim například svěřit určitou odpovědnost, čímž sami jako rodiče otestujete jejich zdatnost a děti si vyzkouší svou spolehlivost.
Chránit a nechat dveře otevřené
Tresty, náročné úkoly a výčitky jsou v této fázi jen zbytečným plýtváním času. Děti chtějí objevovat, a přitom potřebují vaši ochranu. Spíše než na zákazy dbejte na vybudování důvěry, kdy docílíte toho, že se vám dítě začne svěřovat. Můžete tak předejít nejčastějším problémům, jako je kyberšikana, problémy ve škole s vyučujícími či přáteli nebo další obtíže, které vedou k závažným psychickým obtížím.
Podpora na prvním místě
Zachovat respekt si můžete i přes to, že budete své dítě chválit, podporovat, zachovávat klidnou hlavu při vypjatých emočních výstupech a vysvětlovat mu jeho fyzické změny. Pokud vám způsob sebevyjádření vašeho potomka přijde nepochopitelný, snažte se přiblížit jeho myšlení díky vzájemné a pravidelné komunikaci. Zákazy mohou vést jen k tomu, že se bude při vytváření své identity ztrácet.
Zdroj: Betterhealth.vic.gov.au