Nádorové onemocnění zvané jako rakovina zasahuje různé části lidského těla, ovšem nejčastěji se objevuje právě na plicích. Mezi příčiny se řadí nejen dědičnost, ale také působení bakterií, virů, znečištěného ovzduší, vedlejší produkty spalování či toxické látky. V některých vážnějších případech ovšem nepomáhá ani chemoterapie. K jaké léčbě přistupují lékaři poté?
Jak lékaři poznají, že chemoterapie nefunguje
Nádor je během léčby aktivně sledován a posuzováno je více faktorů. V lepším případě by měl ztrácet na síle, zmenšovat se a nerozšiřovat své působení do ostatních částí těla. Jakmile se však situace naopak zhoršuje a objevují se další příznaky, je nutné přistoupit k jiné formě léčby. Mnoho pacientů si ale klade otázku, o jaký druh léčení vlastně jde.
Chemoterapie má také omezenou možnost působení. Tato hranice se pohybuje v rozmezí tří až šesti měsíců a liší se podle individuální léčby pacientů. Vždy je prováděna v intervalech, aby mohla být posouzena účinnost.
Radiační léčba
Jednou z často účinných alternativ je radiační léčba. Tato terapie pomůže poškodit DNA v buňkách rakoviny, a tím může zastavit její další postup. Tento druh léčby způsobuje jen mírnou bolest, není třeba se při ní bát ztráty vlasů a jen minimálně negativně působí na okolí nádoru, takže ostatní orgány mohou zůstat v plné síle.
Cílená terapie
Jedná se hlavně o využití léků, které rakovinu zasahují uvnitř těla. Není tak postižena zdravá část těla a také zbytek organismu funguje tak, jak tomu bylo do teď. Uvnitř buněk rakoviny dochází ke změně proteinů, což později může mít za následek jejich uhynutí. Tím pak dochází v těle k postupnému vyléčení.
Imunoterapie
Proti škodlivým látkám, zánětům a toxinům bojuje v těle imunitní systém. Jeho sílu je možné využít také na nádorové onemocnění v případě, že chemoterapie nefunguje nebo není možné ji využít. Převážně se jedná o léky, které stimulují funkci imunitního systému, dále vakcíny či přenos buněk.
Zdroj: Medicalnewstoday.com