Konzumace některých mořských plodů je nevhodná pro těhotné a kojící matky. Stejně tak se jim ale podle pravidel vyhýbá i britská královská rodina. Důvod je jednoduchý. U těchto potravin totiž hrozí vyšší riziko otravy jídlem. Mořské plody ale nejsou jedinou rizikovou potravinou.
Potraviny živočišného původu
Otrava jídlem hrozí zejména u potravin, které mají živočišný původ. Jedná se například o maso, mléčné výrobky, vejce nebo již zmíněné mořské plody. K otravě dochází ve chvíli, kdy jsou suroviny nesprávně zpracovány, například při nízké teplotě. Problém ale může nastat již při skladování, pokud nejsou udrženy potřebné podmínky k zachování čerstvosti.
Dle amerického zdravotního institutu Centers for Disease bylo mezi nejnebezpečnější potraviny zařazeno právě maso, a to hlavně z důvodu výskytu bakterie Salmonella, E. coli či Yersinia. Pokud se tyto bakterie nachází v živočišných potravinách, které následně nejsou dostatečně tepelně upraveny, může dojít k nakažení. To má pak za následek teplotu, trávící obtíže a bolesti.
Kontrolujte své jídlo
Opatrní proto buďte na cestách během stravování v hotelu, ale také při přípravě vlastního jídla. Dle Informačního centra bezpečnosti potravin je navíc jedna ze čtyř infekcí u lidí způsobena bakterií Salmonella.
U mořských plodů se doporučuje konzumovat zpracované potraviny, které prošly kontrolou, nikoli ryby a další plody z tržnice, kde není jejich původ a zpracování jisté.
Ovoce a zelenina
Stejné bakterie ovšem mohou obsahovat i některé druhy ovoce a zeleniny. Výskyt je sice méně pravděpodobný, ale přesto se objevují případy, kdy k otravě přispěl jen pouhý salát.
Ke zdravotním problémům u zeleniny a ovoce se navíc řadí také listerióza. Ta je nebezpečím převážně pro těhotné ženy. Vždy mějte na paměti, že než se jídlo dostane na váš stůl, projde dlouhým procesem. Z farmy je převáženo do obchodních domů nebo na tržnici a má tak šanci se kdekoli kontaminovat. Proto každý kus ovoce i zeleniny před konzumací vždy omývejte.
Jestliže si potrpíte na vegan nebo RAW stravu, přikládejte pozornost také omývání výhonků a klíčků, které v případě tohoto stravování tvoří velkou část jídelníčku. Právě ve vlhkých podmínkách, kde se daří klíčkům, se perfektně množí také bakterie.
Zdroj: Cdc.gov, Bezpecnostpotravin.cz