Začít se stravovat zdravě není tak jednoduché, jak se může zdát. Většinou je mnoho lidí zmateno množstvím diet a doporučení, které se na ně hrnou ze všech stran. V ideálním případě se vyplatí naslouchat výživovým specialistům a odborným studiím, které vám poskytnou nejpřínosnější informace. Díky nim sestavíte svůj jídelníček tak, abyste nebyli hladoví, měli dostatek energie a posílili celkové zdraví.
Sestavte zdravý talíř
Připravte se na velmi pestrou stravu. Pokud si myslíte, že dieta má být založená na hladovění a odříkání, možná budete překvapeni. Odborníci z Harvardu totiž přišli s jasným plánem, jak by zdravý talíř měl vypadat.
Co nejvíce zeleniny
Nejprve na svůj talíř vložte zeleninu a ovoce. Tato část by měla tvořit celou polovinu pokrmu. Spíše než na škrobnatou zeleninu, jako je třeba kukuřice, vsaďte na špenát, různé druhy salátů nebo například brokolice. Jednou ze začátečnických chyb je konzumování pouhé zeleniny. Ta je sice zdravá, ale samostatně tělu neposkytne všechny potřebné látky a budete se cítit hladoví.
Sacharidy, bílkoviny a tuky
Čtvrtinu talíře věnujte přílohám. Těstoviny, škrobnatá zelenina, luštěniny, brambory, rýže a mnoho dalších. Zbylé místo zaplňte dávkou bílkovin. Sýry a další mléčné výrobky, maso, vejce, ale třeba i fazole vaše tělo ocení.
Nezapomeňte do talíře doplnit množství tuků přibližně ve velikosti palce. Semena, ořechy a rostlinné oleje jsou ideálními surovinami.
Na co nejčastěji zapomínáme?
I když mnoho lidí dodržuje stravu přesně podle plánu výše, stále bojují s oslabenou imunitou, nedostatkem vitaminů nebo onemocněním některých orgánů. Už v době před Kristem vyslovil vážený muž jménem Hippokrates úvahu, že všechny nemoci začínají ve střevech. Dnes moderní medicína ukazuje, že měl pravdu.
Jak v současné době tvrdí i Institut zdraví ze Stanfordu, pokud člověk dostatečně nepečuje o svůj střevní mikrobiom, zadělává si na zdravotní obtíže. Do zdravého jídelníčku proto nezapomeňte zařadit také pravidelně fermentované potraviny.
Fermentace je procesem kvašení. Zaměřit se tak můžete například na kvašenou zeleninu, kefíry, podmáslí, využít houbu kombuchu, korejskou specialitu kimchi nebo japonské dochucovadlo miso.
Zdroj: Hsph.harvard.edu, Med.stanford.edu