Krátce před 40. narozeninami se americká novinářka z Fox News Shannon Bream vzbudila uprostřed noci, protože měla pocit, jako by jí někdo bodl do očí. „Měla jsem neskutečné bolesti,“ vzpomíná. A právě tyto bolesti se objevily vždy, když Shannon spala víc jak dvě hodiny.
„Nemohla jsem si vůbec odpočinout,“ řekla a dodala, že si musela nastavovat budíky na každé dvě hodiny, aby si nakapala oční kapky do očí.
Její lékařka si myslela, že je Shannon přecitlivělá
Přestože Shannon Bream s sebou všude nosila oční kapky, syndrom suchého oka jí vyvolal stavy, kdy začala vidět dvojitě. A k tomu všemu se ozvaly velmi nepříjemné migrény. Po téměř dvouletém boji s touto nemocí jí lékařka oznámila, že si myslí, že je Shannon pouze přecitlivělá, proto nemá cenu pokračovat s další léčbou.
„Byla jsem naprosto zoufalá, čekala jsem jakoukoliv diagnózu, přijala bych kteroukoliv léčbu na světě, jen abych se zbavila suchého oka. Cítila jsem se tak bezradná a šokovaná, když jsem si uvědomila, že i lékaři ode mě dávají ruce pryč,“ vzpomíná novinářka.
Najednou neviděla smysl ve svém životě
Shannon to ale nevzdala, začala si pročítat lékařské časopisy a prohledávat internet, navštěvovala chatovací místnosti a četla vývěsky, aby zjistila, zda tam ostatní lidé nesdílejí problém, kterým trpí i ona. Na jediné, co narazila, byly řádky, na kterých kdy lidé hovořili o tom, že jediný způsob, jak se z tohoto stavu dostat, je si vzít svůj vlastní život.
„Dva roky jsem prožívala bolestivé stavy, dva roky jsem spala po necelých dvou hodinách, ta únava byla šílená. Nedovedla jsem si představit takhle žít dalších čtyřicet let. Pokud není léčba, jaký smysl je pokračovat v mých bolestech a únavě?“ ptala se sama sebe Shannon.
Díky jejímu muži našla v sobě odvahu pokračovat v pátrání po léčbě
Nakonec se se všemi myšlenkami svěřila svému manželovi Sheldonu Breamovi. Ten okamžitě viděl jasné stanovisko – „Začneme znovu. Je mi jedno, jestli budeme muset hledat lékaře po celém světě, i to, jestli utratíme naše naspořené peníze. Hlavní prioritou je tvé zdraví a jsme na to dva,“ zněla odpověď jejího manžela.
Poté, co po prozkoumání špičkových očních lékařů ve Washingtonu, DC, zavolal Bream očnímu specialistovi, doktoru Thomasu Clinchovi, který Shannon vyšetřil. Diagnostikoval jí chronický serózní syndrom zhoršených dystrofií rohovkových mapových bodů. Podle něj se jedná o chronický stav, který je však léčitelný.
Čekala ji dlouhá cesta
Shannon Bream byla nadšená, že konečně někdo znal její diagnózu, bohužel, lék neexistoval. Všichni se tedy zaměřili na léčebnou strategii, jejíž cílem bylo posílit adhezi mezi kožními buňkami a rohovkou. „Během několika týdnů jsem konečně spala celou noc poprvé za téměř dva roky, “ říká Shannon. Sedm hodin bez probuzení jí připadalo jako zázrak.
Během léčby Shannon vyzkoušela různé kapky, solné roztoky a masti. Začala také užívat rybí olej. Nakonec jí její oční lékař provedl laserový zákrok zvaný fototerapeutická keratektomie, která korigovala Shannonino vidění, takže už nemusela nosit kontaktní čočky a zároveň došlo k posílení funkce oka.
Tato žena se vrátila zpátky do práce, je schopná cestovat, pracovat dlouhé hodiny a pronásledovat politické kandidáty po celé zemi, číst knihy a mnoho dalších věcí. „Můj život je zase zpět, občas mám trochu bolesti sem tam přes noc, ale není to nic hrozného,“ popisuje Shannon s vděčností.
Chronický serózní syndrom zhoršených dystrofií rohovkových mapových bodů
Dystrofie rohovky jsou skupinou vzácných genetických chorob, které ovlivňují rohovku – přední část oka. Existuje více než 20 typů, každý s různými příznaky. Všechny způsobují hromadění cizího materiálu v jedné nebo více vrstvách rohovky. V průběhu času se může vaše vidění zakalit nebo rozmazat.
Čtenáře také zajímá: Amanda močila alkohol, lékaři ji považovali za alkoholičku.
K této dystrofii dochází, když se část epitelu nevyvíjí normálně a epitelové buňky na ni nemohou správně přilnout. To způsobuje erozi epitelu. U lidí s tímto stavem vede eroze epitelu ke změnám v křivce rohovky, což způsobuje periodické rozmazané vidění. Eroze může také vystavit nervové zakončení, které lemuje tkáň a způsobit mírnou až silnou bolest. Mezi další příznaky patří citlivost na světlo, nadměrné tiky a pocit cizího těla v oku.
Obyčejně tento stav zmizí tak, jak se objeví. Trvá několik dnů. Ovšem jsou i výjimky, u kterých toto onemocnění přetrvává dlouhá léta, proto je nutná léčba – očními kapkami, solnými roztoky, chirurgickým zákrokem.