Apendix neboli lidově řečeno slepé střevo je tenký výběžek tlustého střeva. Mnoho lidí se z nejrůznějších důvodů domnívá, že v našem těle nemá příliš důležitý význam. Poslední výzkumy ale ukazují, že to nemusí být tak zcela pravda. Slepé střevo může hrát poměrně důležitou roli v našem zdravotním stavu.
Co je vlastně slepé střevo?
Slepé střevo je většinou šest až deset centimetrů dlouhý a přibližně pět až sedm milimetrů široký výběžek první části tlustého střeva, která se celá odborně nazývá slepé střevo. To co laická veřejnost označuje jako slepé střevo je tak vlastně pouze jeho červovitý výběžek neboli apendix.
Přesná funkce apendixu není jasná. Roky se myslelo, že jde o jakýsi evoluční pozůstatek, který ale není pro život člověka nikterak důležitý. Tento názor podporovalo i množství operací, jejichž výsledkem bylo odstranění slepého střeva v případě jeho zánětu. Pokud jste muž, vaše celoživotní riziko zánětu slepého střeva je podle odborného časopisu World Journal of Gastroenterology 8,6 procenta, pokud jste žena, je vaše celoživotní riziko 6,7 procenta. Odstranění slepého střeva bylo až donedávna nejčastějším způsobem léčby.
Proč je slepé střevo důležité?
Studie z posledních let ale ukazují, že slepé střevo zdaleka není tak bezvýznamné, jak se desetiletí předpokládalo. Apendix totiž funguje jako „zásobárna“ zdravých střevních bakterií, a pomáhá tak například znovu zavést tyto bakterie do střev poté, co trpíme silným zvracením nebo průjmem. Apendix zároveň obsahuje také velké množství lymfatické tkáně. Tato tkáň vytváří bílé krvinky, které jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému. Tyto dvě funkce činí slepé střevo mnohem významnějším, než se většina lidí domnívá.
Co znamená zánět slepého střeva?
Zánět slepého střeva neboli apendicitida je obvykle způsoben bakteriální infekcí. Infekce může začít v žaludku a přejít až do slepého střeva. Může ale rovněž také vzniknout v důsledku ztvrdlého kusu stolice ve vašem střevním traktu. Mezi nejčastější příznaky zánětu patří bolest v pravé dolní části břicha, zvracení a horečka. Bez léčby může dojít k abscesu nebo prasknutí slepého střeva, což může být život ohrožující stav.
Jak se apendicitida léčí?
Tradičním přístupem k léčbě zánětu slepého střeva je operace. Stále častěji se v tomto případě využívá laparoskopie. Operace ale není jedinou možností. Vědecké výzkumy ukazují, že v případě nekomplikovaného zánětu slepého střeva mohou být velmi účinnou léčbou antibiotika.
Zdroj: dignityhealth.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, bmj.com