Máme je všichni, přesto o nich víme překvapivě málo. O čem je řeč? O slinách. Jedné z tělních tekutin, která v porovnání s ostatními zůstává poněkud v pozadí našeho zájmu. Většinou až do té doby, než nás začne trápit pocit suchých úst. Co tedy vlastně o tomto specifickém výměšku produkovaném žlázami v dutině ústní víme?
Co jsou to sliny?
Sliny, někdy nazývané též saliva, jsou čirá tekutina, kterou vytváří několik žláz rozmístěných v dutině ústní. Nejvíce jich tvoří tři páry velkých žláz, podjazyková, podčelistní a příušní. Sekrece slin je spouštěna autonomním nervovým systémem. V závislosti na druhu a množství potravy člověk denně vyprodukuje 1,5 až 2 litry slin. Ve spánku se téměř netvoří. Sliny se skládají převážně z vody, ale obsahují také různé proteiny, enzymy a minerály, které pomáhají tělu trávit potravu a udržují naše zuby a dásně zdravé.
Jak se tvoří sliny?
Sliny se tvoří především při žvýkání a cucání. Čím více žvýkáte, tím více slin se tvoří. Tvorbu slin ale vyvolávají nejen tyto „mechanické“ podněty, ale též podněty zrakové, sluchové či čichové. Stačí vidět či cítit vůni našeho oblíbeného jídla a „už se nám sbíhají sliny na jazyku“. Podobně může působit i hovor o nějakém jídle či pouhé pomyšlení.
Co dělají sliny?
Sliny plní hned několik funkcí, které si většinou ani neuvědomujeme. Udržují ústa vlhká, pomáhají nám žvýkat a polykat. Díky svým antibakteriálním vlastnostem pomáhají zabraňovat vzniku zubního kazu, onemocnění dásní i zápachu z úst. Vědci také zkoumají, zda nás mohou sliny varovat před určitými zdravotními problémy. Sliny se již používají k rychlému testování na HIV či koronavirus a vykazují slibné výsledky též při diagnostice rakoviny prsu, rakoviny ústní dutiny a virové hepatitidy.
Trápí vás pocit sucha v ústech?
Vyšší věk, dehydratace, stres, kouření, ale také některé nemoci či léky, například diabetes nebo radioterapie, mohou snížit množství slin, které se člověku tvoří. To může vést k pocitu sucha v ústech. Odborně se sucho v ústech nazývá xerostomie. Mezi nejčastější příznaky nedostatečného množství slin v dutině ústní patří lepkavý a suchý pocit v ústech, potíže se žvýkáním, polykáním nebo mluvením, pozměněný smysl pro chuť jídla, suchý a drsný jazyk či špatný dech.
Jak si od problémů ulevit?
Od menších problémů se suchostí v ústech může pomoci pravidelný pitný režim, především dostatek vody, která pocit sucha účinně zmírní. Dále se doporučuje vyhýbat se nápojům s kofeinem či používat ústní vody, které obsahují xylitol, jež napomáhá podporovat tvorbu slin, a také nekouřit. Při vážnějších potížích mohou léčebné postupy zahrnovat také používání umělých náhražek slin. K dispozici jsou rozmanité spreje, gely či pastilky.
Zdroj: mayoclinic.org, mouthhealthy.org, healthline.com, thejpd.org