Starověcí čínští lékaři sice nerozeznávali štítnou žlázu jako takovou, její poruchy ale ano. Proto dnes máme v čínské medicíně řadu postupů, které poruchy štítné žlázy léčí, respektive zmírňují jejich působení na organismus. Je to dobrá zpráva, protože onemocnění štítné žlázy jsou na vzestupu.
Význam jódu
Především v mladém věku je důležitý přísun jódu. Jeho zdrojem v přírodě jsou mořské ryby, řasy, třešně, višně, vejce, žampiony, pórek, mrkev, borůvky a další. Jodizovaná sůl ale sama o sobě nestačí. Situaci navíc komplikují potraviny, které zhoršují vstřebávání jodu, což je například zelí, cibule, hrách, ředkvičky, rajčata a špenát. Tyto potraviny není vhodné kombinovat s těmi, jenž jod obsahují.
Čínská medicína
Tradiční čínská medicína hodnotí všechny bylinky i potraviny podle pěti kategorií. Nejdůležitější je takzvaná „teplota“, tedy to, jestli potravina či bylina člověka spíše zahřívá (například skopové maso) nebo naopak spíše ochlazují (příkladem může být hlávkový salát). Mezi oběma póly je pak souvislá řada potravin, takže se teplé a studené vždy dají nějak vyvážit. Léčba štítné žlázy pak spočívá v harmonizaci.
Hypotyreóza a hypertyreóza
V případě hypotyreózy se jedná o sníženou činnost štítné žlázy a jde asi o nejčastější problém. Mnohdy se dostavuje jako následek zánětu, který mohl proběhnout, aniž by si člověk něčeho všiml. Mezi příznaky onemocnění patří únava a ospalost, zimomřivost, nízká výkonnost, svalová slabost, chladná a suchá kůže.
Naopak zvýšená činnost štítné žlázy, takzvaná hypertyreóza, se projevuje celkovým zrychlením organismu, rychlou mluvou, rychlými změnami nálad, poruchami spánku, nesnášenlivostí horka a teplého počasí, návaly rudnutí v obličeji nebo snížením hmotnosti.
Co ukázal výzkum?
V Číně proběhl detailní průzkum poruch štítné žlázy a jejich léčení. Obyvatelé silně znečištěných oblastí Číny byli rozděleni do dvou statisticky stejných skupin a zjistilo se, že lidé pravidelně konzumující mladé naklíčené rostlinky slunečnice a brokolice vylučují mnohem větší množství škodlivých látek v moči a stolici při porovnání se stejně zatíženou kontrolní skupinou.
Tuto zajímavost lze báječně využít jako prevenci či možné zpomalení rozvoje poruch štítné žlázy – stačí si vypěstovat a jíst mladé rostlinky slunečnice a brokolice.
A abychom vás jen nestrašili, přidáme na závěr ještě jednu optimistickou informaci. Většině lidí stačí sníst denně několik lžiček zkvašené zeleniny (takzvané „pickles“) nebo kysaného zelí a jejich štítná žláza bude v pořádku.
Pro zodpovědné a správné řešení problémů se štítnou žlázou pomocí čínské medicíny je nutná pomoc odborníka, studium tohoto lékařského směru probíhá už i u nás. Pokud tedy vaše štítná žláza nepracuje tak, jak má, můžete se vydat cestou léčby klasické západní nebo cestou tradiční čínské medicíny.