Svalové křeče, proč vznikají a jak si od nich ulevit?

Svalové křeče jsou náhlé, mimovolní stahy, které se objevují v různých svalech. Mezi nejčastěji postižené svaly patří svaly zadní části lýtka a zadní a přední části stehna. Kromě toho můžete někdy pociťovat křeče také v břišní stěně, pažích, rukou a chodidlech. Nejčastějším příznakem svalové křeče je náhlá, ostrá bolest trvající několik sekund až 15 minut. V některých případech může křeč doprovázet také vyboulená svalová tkáň pod kůží.

Příčiny svalových křečí

Svalové křeče mají několik příčin. Některé křeče jsou důsledkem nadměrného používání svalů. K tomu obvykle dochází při cvičení. Křeče mohou vyvolat také svalová zranění, dehydratace či nízká hladina některého z minerálů, které obecně přispívají ke zdravé funkci svalů. Jedná se především o hořčík, vápník, draslík a sodík.

V některých případech může svalové křeče způsobovat i zdravotní stav, například útlak páteřního nervu může způsobit svalové křeče v nohou při chůzi nebo stání, dále selhání ledvin, nízká funkce štítné žlázy či těhotenství.

První pomoc v případě křečí

Při prvních příznacích křečí si můžete na bolavé svaly přiložit horký nebo studený obklad, který zmírní bolest. Bolest může zmírnit také protahování postiženého svalu, například pokud vás chytá křeč do lýtka. Pokud se bolest po několika minutách nezlepšuje, zkuste si vzít volně prodejný protizánětlivý lék, například ibuprofen. Svalové křeče jsou obvykle neškodné a nevyžadují lékařskou pomoc. Lékaře byste ale měli navštívit, pokud jsou vaše svalové křeče velmi silné, nezlepšují se protahováním nebo přetrvávají delší dobu.

Prevence svalových křečí

Nejjednodušší způsob, jak předcházet svalovým křečím, je vyhnout se nebo omezit cvičení, která určité svaly příliš zatěžují a způsobují křeče. Důležité je také protažení a zahřátí před sportem. Nezapomínejte na pravidelný a dostatečný pitný režim. Dbejte na dostatečný příjem minerálních látek ve stravě nebo prostřednictvím potravinových doplňků. Doporučuje se také snížit příjem potravin a nápojů, které obsahují kofein.

Zdroj: mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu