Svědí vás zápěstí, kolena či lokty? Nejste sami. Jak odolat škrábání?

Pruritus neboli svědění je pocit, který denně zažíváme téměř všichni. Abychom se svědění zbavili, uchyluje se většina z nás ke škrábání. Ačkoli to může být příjemné, mnoho z nás si neuvědomuje, že v okamžiku, kdy se kůže dotkneme, spustíme něco, čemu se říká „cyklus svědění a škrábání“.

Co je to svědění?

Svědění může mít mnoho různých podob. Typické svědění je pichlavý a někdy i lehce pálivý pocit, který nás podněcuje k reflexivnímu škrábání. Abyste se přestali neustále škrábat na hlavě, zádech, loktech nebo na jiné části těla, musíte vědět, proč vás vůbec svědí. Svědění je způsobeno složitou interakcí mezi buňkami kůže a naším nervovým systémem.

Chemické látky uvolňované v kůži vysílají prostřednictvím nervů zprávu do páteře, ta pak komunikuje s mozkem a nás začne „něco“ svědit. Svědění „větší než obvykle“ je často známkou podráždění.

Suchost nebo vystavení dráždivým látkám a alergenům, například v kosmetických produktech nebo v potravinách, může způsobit svědění, které je většinou omezeno pouze na určitou část těla. V neposlední řadě rovněž některé nemoci, například lupénka, plané neštovice nebo pásový opar, mohou vyvolávat pocit nekontrolovaného svědění.

Proč je škrábání příjemné?

Když se nad tím zamyslíte, škrábání je vlastně „druh bolesti“, přesto se na něj spoléháme, abychom se zbavili svědění. Když se škrábeme, vysíláme do mozku signály nízké úrovně bolesti, které dočasně odvádějí pozornost mozku od svědění.

Tyto signály bolesti také uvolňují v mozku serotonin, což příjemné. Na druhou stranu ale serotonin zároveň obnovuje signál svědění. V některých případech tak může vzniknout nekonečný cyklus svědění a škrábání.

Proč je tak těžké odolat svědění?

Jednou z nejčastějších příčin svědění je suchá kůže, která způsobuje mikrotrhliny v kožní bariéře. Když k tomu dojde, vzniká lokální zánět. To způsobuje zarudnutí tkáně, otok a podráždění nervů, které si pak naše tělo vykládá jako svědění.

Svědění je ze své podstaty obtěžující a nepříjemný pocit. Naším přirozeným instinktem je odstranit ho a hmatová stimulace neboli škrábání je reakcí, která přináší okamžitou, i když dočasnou úlevu. Cyklus vědění a škrábání se totiž může neustále opakovat. Dobrou zprávou je, že existuje spousta způsobů, jak si svědivé místo přestat škrábat.

Mladou ženu svědí loket.
zdroj: freepik.com

Jak se přestat škrábat a předcházet svědění?

Jedna univerzální odpověď na zastavení svědění nebo prevenci škrábání sice neexistuje, existuje ale několik obecných pokynů, kterými je třeba se při svědění řídit. Nejlepší způsob, jak eliminovat škrábání, je nezačínat. Škrábání totiž může paradoxně zesílit intenzitu svědění.

Abyste se vyhnuli neustálému svědění, je důležité zaměstnat ruce, abyste se podvědomě neškrábali. Někomu může pomoci antistresový míček nebo další činnosti, které zaměstnají ruce tak, že nebudou v pokušení škrábat.

Pokud je pokožka suchá, je důležité obnovit kožní bariéru pomocí hydratačních přípravků, které mohou přinést poměrně rychlou úlevu. Antihistaminika jsou další oblíbenou možností, jak zmírnit svědění související s alergiemi a jinými kožními onemocněními, jako je například kopřivka.

Studie uvádějí, že přiložení studeného obkladu na svědící místo na 10 minut nebo koupel v ovesných vločkách může rovněž pomoci zklidnit svědění kůže.

Zdroj: aad.org, clinicaltrials.gov, healthdigest.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu