Ženský organismus je unikátní a jedinečný. Schopnost dát vznik novému životu je ale spojena s mnoha nároky. Když některé části organismu nefungují tak, jak mají, objevují se větší či menší problémy. Problém s plodností je v současné době mnohem častější, než tomu bylo za časů našich maminek či babiček. Příčin je samozřejmě více. Jednou z poměrně běžných je i endokrinologické onemocnění s názvem syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS.
Překvapivě častý problém
To, že stav vaječníků hraje v otěhotnění velmi důležitou roli, je všeobecně známé. Jedním z problémů, který s nimi může souviset, je to, že ženský organismus produkuje příliš mnoho mužského hormonu testosteronu. Z nejnovějších vědeckých studií vyplývá, že zvýšená produkce testosteronu trápí až patnáct procent žen v produktivním věku. Vlivem testosteronu pak v ženském organismu nedochází k ovulaci. S nadměrným množstvím mužského hormonu v ženském těle jsou ale samozřejmě spojeny i další obtíže.
Potíže s menstruačním cyklem
Kromě potíží s otěhotněním se syndrom polycystických vaječníků nejčastěji projevuje bolestivým a nepravidelným menstruačním cyklem. Ten většinou netrvá obvyklých dvacet osm dní, ale až o deset dní déle. U těžších případů může dokonce dojít i k úplnému vymizení menstruace.
„Neženské“ tělo vede často k depresím
Bohužel syndrom polycystických vaječníků poměrně výrazně ovlivňuje i fyzickou podobu žen. Vzhledem k nadprodukci testosteronu tyto ženy vypadají více mužně. Kromě problémů s nadměrným ochlupením a absencí ženských křivek je trápí také hrubší hlas či problémy s vlasy a pletí, především akné a pigmentace. To vše samozřejmě vede k tomu, že ženy postižené syndromem polycystických vaječníků mívají často nejrůznější psychické problémy. Necítí se totiž pro své okolí dostatečně přitažlivé. Výsledkem jsou pak nejrůznější úzkosti, deprese, sociální fobie a partnerské problémy.
Příčina zřejmě souvisí s inzulínem
Pokud jde o příčiny, které vznik syndromu polycystických vaječníků způsobují, jako nejpravděpodobnější se jeví určitá souvislost s inzulinovou rezistencí. U žen v produktivním věku totiž rezistence vůči inzulinu na buněčné úrovni vede k tomu, že kromě inzulinu tvoří organismus také větší množství mužských pohlavních hormonů. Lékaři syndrom polycystických vaječníků snadno odhalí pomocí ultrazvuku, na kterém jsou vaječníky zvětšené.
Zdroj: nhs.uk, healthline.com