Zatímco některé veřejné toalety, včetně těch na pracovišti či v restauraci, se mohou zdát čisté, jiné mohou vypadat, jako by od jejich posledního úklidu uplynula celá věčnost. Někdy však musíte riskovat. V takových případech se mnoho lidí snaží vyhnout tomu, aby se dotýkali jakýchkoli špinavých povrchů.
Opravdu jsou toalety rájem nebezpečných baterií?
Obavy z bakterií na veřejných toaletách jsou oprávněné. Ve studii z roku 2019 vědci shromáždili vzorky stěrů z veřejných toalet. Konkrétně se zaměřili na sušiče rukou, zásobníky na papírové ručníky a kliky dveří. Výsledky ukázaly, že na více než 200 odebraných vzorcích bylo zjištěno 52 různých druhů bakterií.
K místům, kde se vyskytovalo největší množství bakterií, patřily kliky dveří. Přestože většina zjištěných druhů bakterií nepředstavovala významné riziko pro lidské zdraví, bylo zjištěno, že více než 97 % bakterií Staphylococcus bylo rezistentních vůči antibiotikům. Dalšími patogeny byly například E. coli či norovirus.
Neotvírejte dveře rukávem
Mnoho lidí si ve snaze vyhnout se přímému kontaktu kůže s klikou dveří zakrývá ruku stažením rukávu svého oblečení. Teoreticky se to zdá být dobrý nápad. Rukávem trička, košile, svetru či saka se přece dotýkáme i mnoha dalších ne zcela čistých povrchů, včetně pracovního stolu či stolu v restauraci. Proč by tedy nemohl sloužit jako ochrana mezi naší pokožkou a bakteriemi na dveřích toalety, že? No, ne tak docela.
Kromě toho, že mnoho druhů bakterií snadno přežívá na tvrdém povrchu, mohou žít také na tkaninách. Výzkumy odhalily, že běžný virus chřipky je schopen přežívat na tvrdých površích přibližně jeden až dva dny, na textiliích byl virus schopen žít osm až dvanáct hodin.
Velkou roli má typ materiálu, ze kterého je váš oděv vyroben. Ve studii z roku 2020 se vědci zabývali různými patogeny a dobou jejich přežití na různých tkaninách. Jedním z těchto zkoumaných patogenů byl norovirus, který se velmi často nachází i na klikách veřejných toalet. Výsledky odhalily, že norovirus si při pokojové teplotě udržel svou infekčnost týden na nylonových vláknech a až dva týdny na vlně.
Jaký je nejhygieničtější způsob otevírání dveří na toaletu?
Doba, po kterou mohou patogeny přežívat na měkkých materiálech, dává docela široký prostor k tomu, abychom si jím omylem otřeli nos nebo obličej, a usnadnili tak přenos mikrobů.
Jako první vás možná napadne použít papírový kapesník nebo ručník. To je dobrý nápad, pokud papírového pomocníka následně ihned vyhodíte. Pokud si totiž kapesník poté jednoduše strčíte do kapsy, v konečném důsledku jste zmařili účel. Studie totiž zjistily, že virus chřipky může přežít na papírových kapesnících rovněž až dvanáct hodin.
Technologický pokrok může také pomoci udržet dveře veřejných toalet hygieničtější. Již před několika lety se například v Číně objevily speciální kliky dveří toalet, které pomocí kombinace samovolně generovaných UV paprsků a oxidu titaničitého likvidují bakterie samy.
Zdroj: thehealthy.com, ncbi.nlm.nih.gov, academic.oup.com, aricjournal.biomedcentral.com, health.com