Kardiovaskulární choroby dlouhodobě patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých státech. I když je laická veřejnost v posledních letech mnohem lépe informovaná o možnostech prevence i léčby těchto problémů, stále ještě přežívají určité mýty, kterým bohužel někteří lidé věří.
Při vzniku kardiovaskulárních onemocnění hraje hlavní roli genetika
Je sice pravda, že genetika opravdu určitou roli při vzniku kardiovaskulárních onemocnění hraje, ale mnohem větší roli, udává se až devadesát procent, hraje nezdravý životní styl. Především kouření, nedostatek pohybu a nezdravý jídelníček. Tyto faktory totiž vedou ke zvýšení hladiny cholesterolu či dalších škodlivých látek v krvi a také ke zvýšení krevního tlaku. Mohou rovněž způsobit rozvoj metabolického syndromu nebo cukrovky 2. typu, a to vše zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob.
Dostatek dobrého cholesterolu pomůže „vyvážit“ špatný cholesterol
Překvapivě velké množství lidí si i dnes domnívá, že velké množství dobrého cholesterolu vyrovná škodlivý dopad vysoké hladiny špatného cholesterolu. Studie ale prokázaly, že to tak není. I z toho důvodu se dnes lékaři namísto sledování celkového cholesterolu, který zahrnuje jak „dobrý“ cholesterol (HDL), tak „špatný“ cholesterol (LDL), zaměřují pouze na LDL cholesterol. Ačkoli je vysoká hladina HDL pozitivním faktorem, neznamená to, že vaše tělo nemůže dále ukládat cholesterol v tepnách, což může vést k infarktu, mrtvici a dalším problémům.
Pokud máte vysoký krevní tlak, budete vám nevolno
Ne nadarmo se někdy vysokému krevnímu tlaku říká „tichý zabiják“. Hypertenze obvykle nevyvolává žádné příznaky, dokud nezpůsobí srdeční infarkt nebo mrtvici.
Infarkt poznáte, protože vás bude bolet na hrudi
Ačkoli je běžné, že postižené osoby při infarktu bolí na hrudi, není to jediný příznak, a v některých případech se dokonce nemusí ani objevit. Naopak srdeční infarkt může mít i nenápadné příznaky. Patří mezi ně dušnost, nevolnost, pocit závratě a bolest nebo nepříjemné pocity v jedné nebo obou pažích, čelisti, krku nebo zádech.
Ženy se nemusí srdečních onemocnění obávat
Ženy jsou před vznikem kardiovaskulárních chorob do určité míry chráněny díky hormonům. Z tohoto důvodu tak mají muži tendenci onemocnět ischemickou chorobou srdeční a prodělat infarkt v mladším věku než ženy. Po menopauze se ale riziko infarktu vyrovnává a je stejné pro ženy i muže.
Tuky srdci škodí
V potravinách se vyskytuje několik druhů tuků a zdaleka ne všechny jsou špatné. Nejhorší jsou uměle vyrobené transmastné kyseliny, které se nacházejí v mnoha zpracovaných potravinách a zvyšují hladinu LDL cholesterolu, a také nasycené tuky, které pocházejí z živočišných produktů, jako je červené maso a máslo. Bylo zjištěno, že nahrazení nezdravých nasycených tuků mononenasycenými a polynenasycenými tuky může pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu.
Některé „superpotraviny“ zabrání kardiovaskulárním onemocněním
Pravdou je, že žádná potravina nezabrání kardiovaskulárním chorobám. Potraviny, jako jsou borůvky, granátová jablka, vlašské ořechy a ryby, ačkoli jsou prospěšné pro zdraví srdce a cév, vzniku onemocnění nezabrání. Bylo ale prokázáno, že středomořská dieta, která obsahuje celozrnné obiloviny, luštěniny, ryby, zeleninu, ovoce a mononenasycené tuky, jako je olivový olej, riziko srdečních onemocnění snižuje.
Zdroj: heart.org, medicalnewstoday.com