Domníváte se, že nejrůznější parazité trápí pouze naše domácí mazlíčky? Nemusí tomu tak být, i v lidských útrobách mohou žít nejrůznější organismy, které na nás parazitují a my o nich poměrně dlouhou dobu nemusíme ani vědět. Problémy, které postupem času mohou způsobovat, totiž často mylně přisuzujeme například střevní chřipce.
Tasemnice
Tasemnicí se člověk nejčastěji nakazí konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Méně častým způsobem je nakažení prostřednictvím pití vody kontaminované vajíčky tasemnice. Tasemnice se následně usadí v našem střevě, hlavičkou se přisaje k jeho stěně a živí se látkami střevního obsahu. Tento parazit se ve většině případů neprojevuje žádnými specifickými potížemi nebo příznaky. K nejčastějším potížím patří bolesti břicha, slabost, hubnutí či průjem. Mnohem větší problém, než představuje dospělá tasemnice, může být infekce larválními stádii tasemnice v orgánech. Tasemnice bezbranná, nejvíce rozšířený druh tohoto parazita, dorůstá běžně délky okolo 3-5 metrů.
Motolice jaterní
Tento parazit se vyskytuje především v trávicím traktu zvířat, jedním ze způsobů nákazy je tak stejně jako u tasemnice nedostatečně tepelně upravené maso. Další způsob nákazy představuje nedostatečně omytá zelenina a ovoce, rostoucí například v blízkosti pastvin, či konzumace kontaminované vody. U člověka motolice napadá zejména střeva, játra, žaludek či slinivku. Nepříjemné příznaky, které jsou s ní spojené, zahrnují bolesti břicha, hubnutí, nechutenství a průjmy.
Škrkavka
Nejčastěji se setkáváme se škrkavkou dětskou, která již podle jména postihuje zejména děti, v jejichž tenkém střevě parazituje. Část vývoje škrkavky ale probíhá v plicích. Nejčastěji se postižený nakazí nedostatečně omytým ovocem, zeleninou či kontaminovanou vodou. Malé larvy následně putují přes střevní stěnu a krevní oběh do plic. Zde vyvolávají kašel, který způsobí, že se larva dostane do úst a následně je spolknuta. Dospělí jedinci pak žijí v tenkém střevě, kde se množí, a cyklus se opakuje. Napadení škrkavkou se projevuje nechutenstvím, zvracením, průjmem, kašlem a někdy i teplotou. Kromě škrkavky dětské se lze setkat i se škrkavkou psí či kočičí. Jak je zjevné z jejich jména, člověk není jejich primárním hostitelem, ale přesto se jimi můžeme nakazit. Problémem může být především to, pokud tento parazit napadne oči, v tom případě hrozí i oslepnutí.
Roup dětský
Parazit, který žije především ve střevech dětí předškolního a mladšího školního věku. Nejčastějším způsobem nákazy je nedostatečná hygiena rukou, charakteristická právě pro malé děti. Typickým příznakem, který přítomnost tohoto parazita většinou prozradí, je svědění konečníku, které je intenzivnější zejména v noci, případně další zažívací potíže.
Toxoplazmóza
Toxoplazmóza je název onemocnění, které způsobuje prvok toxoplasma gondii, jemuž se někdy česky říká kokcidie kočičí. Tento prvok se totiž běžně vyskytuje v trusu koček, odtud se pak dostává do půdy, kde může kontaminovat ovoce či zeleninu, případně též do vody či masa dalších zvířat. V naprosté většině případů je tato nemoc bezpříznaková, u některých jedinců se může projevovat zvětšením lymfatických uzlin. Nebezpečí ale představuje pro těhotné ženy. Pokud dojde k přenosu parazita během prvních dvou trimestrů, může to způsobit poškození vývoje plodu.
Jak parazitárním infekcím předcházet?
Pravděpodobnost parazitární nákazy lze poměrně účinně snížit dodržováním několika základních pravidel, která souvisí především s osobní hygienou a stravováním. Kromě pravidelné a dodatečné osobní hygieny se doporučuje nekonzumovat syrové či nedostatečně tepelně upravené maso, důkladně mýt veškeré ovoce a zeleninu, nekonzumovat nezpracované mléko či mléčné výrobků. Nepijete rovněž vodu z pochybných zdrojů a pravidelně dezinfikujte veškeré kuchyňské náčiní, které používáte při přípravě syrového masa. Pokud sdílíte domácnost společně se psem či kočkou, chraňte ho proti parazitům a pozor si dejte také při cestování, především do exotičtějších zemí.
Zdroj: mayoclinic.org, clevelandclinic.org, cdc.gov