Ať už se jedná o loket, rameno, kyčel, koleno nebo patu, bolestivá šlacha je nepříjemný stav, který může postihnout téměř každého. Pravděpodobně znáte zánět šlachy, který se nazývá tendinitida, ale slyšeli jste někdy o tendinóze? Málokdo ví, jaký je mezi těmito dvěma stavy rozdíl, pro úspěšnou léčbu je ale tato znalost nezbytná.
Tendinitida vs. tendinóza
Potíže se šlachami jsou velmi časté, ale ne všechny jsou způsobeny stejnými problémy. Bolest způsobená problémem se šlachami může buď přicházet postupně a časem narůstat, nebo se může projevit náhle a silně.
Tendinitida je akutně zanícená oteklá šlacha. Základním viníkem zánětu jsou mikrotrhliny, ke kterým nejčastěji dochází při přetížení příliš velkou nebo náhlou tahovou silou.
Tendinóza je naproti tomu chronicky poškozená šlacha s „dezorganizovanými“ vlákny a ztluštělým, zjizveným a gumovitým vzhledem. Základní příčinou tendinózy je degenerace, která způsobila změny mikroskopické struktury kolagenu. Tato degenerace může být důsledkem chronického přetěžování bez dostatečného zhojení, osteoartrózy nebo stárnutí.
Je důležité rozlišovat mezi těmito dvěma stavy, protože konečná léčba může být odlišná. Diagnóza nicméně není jednoduchá, neboť podle studií se tendinitida i tendinóza až na několik výjimek projevují velmi podobnými symptomy.
Nejčastější příznaky
Mezi příznaky tendinitidy patří:
- otok nebo ztuhlost
- tupá bolest, která se při pohybu zhoršuje
- citlivost a bolest na dotek
Mezi příznaky tendinózy patří:
- bolest, ztuhlost a pocit pálení
- bolest při pohybu, dotyku nebo po aktivitě
- snížený rozsah pohybu
- někdy vznik citlivé bulky
Výskyt tendinitidy a tendinózy
Tendinitida a tendinóza se vyskytují zejména v těchto oblastech:
- šlacha natahovače na vnější straně lokte (tenisový loket)
- šlachy rotátorové manžety ramene
- šlachy spojující čéšku s holenní kostí
- šlachy na vnější straně kyčle
- Achillova šlacha na patě
Diagnostika a léčba
Jak tedy poznáte, jakým z těchto dvou problémů trpíte? Vy to nepoznáte, je totiž nutné ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk snadno odhalí otok a zánět při tendinitidě, případně také chronické degenerativní změny při tendinóze.
Léčba obou stavů zahrnuje léčbu příslušných základních problémů, tedy zánětu nebo degenerace.
Pokud máte tendinitidu obecně se doporučuje:
- Odpočívat a vyvarovat se opakovaných pohybů, které způsobily bolest.
- Ledování, které pomůže redukovat zánět.
- Pro úlevu od bolesti užívat volně prodejné protizánětlivé léky, jako je ibuprofen.
- Postižený kloub zafixovat pomocí ortézy a dalších pomůcek.
Tyto domácí prostředky pomohou za čtyři až šest týdnů. Pokud do té doby bolest neustoupí a nový ultrazvuk ukáže, že stále trpíte zánětem šlachy, může být vhodnou léčbou injekce kortikosteroidu.
Vzhledem k tomu, že tendinóza je výsledkem degenerace, bývá proces zotavení delší. Kromě odpočinku a volně prodejných léků proti bolesti se obvykle doporučuje také fyzioterapie.
Pokud bolest přetrvává i po třech měsících a navíc hrozí přetržení vazu, může být dalším krokem například injekční aplikace vaší krevní plazmy do šlachy. Mezi další možnosti patří chirurgický zákrok a poměrně nový postup zvaný perkutánní tenotomie.
Perkutánní tenotomie
Jedná se o minimálně invazivní zákrok, při kterém se používá tenká kovová sonda, která vibruje rychlostí 20 000 otáček za minutu a jemně rozpouští a odstraňuje poškozenou šlachovou tkáň.
Provádí se tak, že zdravotníci injekcí lokálního anestetika znecitliví kůži a poškozenou šlachu. Poté provedou malý vpich do kůže. Následně se na jednu až dvě minuty přiloží vibrační sonda. Díky lokálnímu anestetiku pacient během zákroku pociťuje pouze mírný tlak.
Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com, sports-health.com, aafp.org