Rozhodli jste se pro nápaditou ozdobu vaší kůže v podobě tetování? Než začnete vyhledávat vhodný motiv a sjednáte si schůzku v salonu, měli byste znát všechna zdravotní rizika a seznámit se s hrozbami, kterým můžete předejít. Pokud dodržíte všechna bezpečností pravidla, můžete se těšit z krásného tetování a neporušeného zdraví.
Jak funguje tetování?
Při permanentním tetování, které na vaší kůži zůstane navždy, jsou používány tetovací jehly, s jejichž pomocí se pigment dostává do pokožky. Tetování většinou není příliš bolestivé, ale nese jiná rizika, která je třeba poznat, než se pro dlouhotrvající ozdobu rozhodnete.
Co vám může hrozit?
Při procesu tetování je porušena kůže, a to může u citlivějších jedinců v první řadě vyvolat alergickou reakci. Pokud jdete na tetování poprvé a obáváte se, že by vaše pokožka mohla zareagovat tímto způsobem, domluvte se nejprve se svým kožním lékařem na schůzce a projednejte, zdali je pro váš typ kůže tetování vhodné. Alergie se nemusí objevit ve chvíli, kdy je tetování prováděno, ale i roky po něm, což pak může být velice nepříjemné. Většinou pak následuje odstranění, které bývá finančně náročné.
Pozor na choroby
Základem tetování je používání jehly. Vždy byste se měli ujistit, že vybíráte ověřený salon, kde před každým použitím mění náčiní, jelikož bez tohoto postupu by vám mohla hrozit i závažná nemoc, jako je například AIDS. Stejná pravidla jsou tu ale i pro ostatní vybavení, jako je textilie či kapesník na otírání pigmentu a rukavice. Prostředí by proto mělo být sterilní, nezapomeňte, že v případě nákazy skrze krev, riskujete své zdraví.
Spoléhejte pouze na kvalitní vybavení
Stejně jako u kosmetických služeb, jako je například kadeřnictví nebo manikúra, se vyplatí pokládat více otázek. Zajímejte se o původ pigmentu, náčiní, zkušenosti tatéra a mnoho dalších. Levné barvy by mohly na vaší kůži způsobit alergickou reakci a další obtíže, proto se na podobné ozdobě nevyplatí šetřit.
Zdroj: Mayoclinic.org