Mnohahodinové dívání se na obrazovku počítače, tabletu, telefonu či jiného digitálního zařízení je jedním z fenoménů moderní doby. Následkem může být tak zvaná digitální únava zraku, které se projevuje především pálením a řezáním očí, jejich suchostí, zarudnutím, zhoršeným viděním a rovněž bolestmi hlavy a šíje. Pokud před obrazovkami musíte, nebo i chcete, trávit několik hodin denně, vyplatí se vědět, jak riziko vzniku těchto problémů snížit.
Správné umístění a osvětlení
Únava očí je často způsobena příliš jasným světlem, které vzniká kombinací světla, které je vyzařováno obrazovkou, vnitřním osvětlením a venkovním světlem pronikajícím oknem. Pokud je to možné, umístěte obrazovku počítače tak, abyste neseděli čelem ani zády k oknu. Vyhnete se tak dívání se do příliš jasného prostoru i případnému oslnění, když by se na monitoru odrážely sluneční paprsky.
Venkovní světlo eliminujte zatažením závěsů nebo žaluzií. Snižte vnitřní osvětlení tím, že nebude v místnosti zbytečně svítit, nebo případně budete používat méně žárovek či zářivek. Namísto klasických stropních svítidel, především zářivek v kancelářích, je vhodnější využívat stolní či stojací lampy s měkčím světlem.
Správná vzdálenost a nastavení displeje
Chcete-li zmírnit únavu očí, dbejte nejen na dobré osvětlení, ale na to, zda sedíte ve správné vzdálenosti od obrazovky počítače a zda je obrazovka ve správné výši. Umístěte obrazovku počítače tak, aby byla 50 až 60 centimetrů od vašich očí. Střed obrazovky by měl být asi 10 až 15 stupňů pod vašima očima, abyste mohli pohodlně hýbat hlavou i krkem.
Důležité je rovněž správné nastavení obrazovky, dejte si pozor na příliš velký jas. Displeje jsou zdrojem tak zvaného modrého světla. Jedná se o světlo s krátkou vlnovou délkou, které je spojeno s větší únavou očí než odstíny s delší vlnovou délkou, jako je oranžová a červená. Upravením teploty barev displeje snížíte množství vyzařovaného modrého světla a dosáhnete lepšího komfortu při dlouhodobém sledování. Další řešení představují nejrůzněji filtry a speciální počítačové brýle.
Častěji mrkejte
Mrkání je při práci na počítači velmi důležité. Mrkání přirozeně zvlhčuje oči, a zabraňuje tak jejich vysoušení a podráždění. Při sledování obrazovky ale lidé automaticky mrkají asi o třetinu méně než obvykle. To společně s často zbytečně suchým vzduchem v kancelářích vede ke vzniku syndromu suchého oka. Prevencí může být jednoduchý cvik, každých 20 minut desetkrát mrkněte a pomalu zavřete oči. To vám pomůže oči znovu zvlhčit. V případě potíží může pomoci též aplikace umělých slz.
Oči pravidelně uvolňujte a procvičujte
Při sledování obrazovky se oči soustředí po dlouhou dobu na stále tutéž vzdálenost. Chcete-li snížit riziko únavy očí neustálým soustředěním se na obrazovku, odvraťte alespoň každých 20 minut zrak od počítače a dívejte se 20 sekund na objekt vzdálený 20 stop, přibližně 6 metrů. Dalším cvikem je dívat se 10-15 sekund na nějaký předmět do dálky a pak se 10-15 sekund dívat na něco zblízka. Poté se podívejte zpět na vzdálený objekt. Tento postup proveďte desetkrát. Toto cvičení snižuje riziko „zablokování“ zaostřovacích schopností očí, někdy označované jako akomodační křeč, při delší práci s počítačem.
Dělejte si přestávky
Chcete-li snížit riziko digitální únavy očí a zároveň bolesti krku, zad a ramen, dělejte si během práce u počítače rovněž pravidelné přestávky. Doporučuje se alespoň jedna desetiminutová přestávka každou hodinu. Během těchto přestávek vstaňte, projděte se a protáhněte si ruce, nohy, záda, krk a ramena, abyste snížili napětí a svalovou únavu.
Zdroj: healthline.com, allaboutvision.com