Koktání se může projevit u dětí, ale i dospělých. U dětí se ovšem vyplatí navštívit odborníka co nejdříve a využít možností profesionální léčby a pravidelných návštěv. Jestliže však s koktáním bojujete v pozdějším věku a na návštěvu u profesionála se necítíte, můžete vyzkoušet i jiné triky, které vám pomohou zmírnit obtíže.
Jak se koktání projevuje?
Stejně jako většina obdobných problémů má i koktání několik stádií. Nejprve jde o zadrhávání při vyslovení prvního písmena ve slově, později protahování určitých slabik a v nejtěžším stádiu není pacient ani schopen dokončit myšlenku.
Koktání je často záležitostí dědičnosti. Odborníci se zatím staví proti tvrzení, že by mohl být na vině šok nebo traumatizující událost. Ty totiž mohou koktání způsobit, ovšem jen dočasně, a to většinou jen v případě, že k tomu již pacient měl určité dispozice.
Cvičení dělá mistra
I když se jedná o velmi zdlouhavou formu pomoci, je mluvení tím nejlepším pomocníkem. Nesnažte se vyhýbat konverzacím, naopak je vyhledávejte. Mluvte pomaleji a všímejte si, v jakých situacích přicházejí největší obtíže. Je velmi těžké naučit se mluvit pomaleji tak, aby to znělo přirozeně, pokud toho ovšem dosáhnete, většina lidí si po čase může všimnout, že se u vás potíže zmírnily.
Cvičení provádějte jen s trpělivými lidmi, kteří vás neokřikují, nedoplňují za vás věty, aby zrychlili váš projev nebo vás nenutí opakovat to, co jste právě řekli. Jen při konverzaci s klidnými jedinci se budete moci na své zlepšení soustředit.
Vyhněte se spouštěcím slovům
Jakmile se začnete na svůj projev soustředit, možná najdete určitá slova, která vám způsobují problémy. Můžete je sice vyjádřit značným zpomalením mluvy, ale pokud vám dělají velké problémy, je vhodnější se jim vyhnout a nahradit je vhodnějšími. Časem si tak můžete osvojit slovník a vyjadřování, které vám činí menší obtíže.
Ke komunikaci lze využít také skupinových terapií, kde se setkáte s lidmi se stejným problémem. Díky odbornému dohledu budete moci lépe hodnotit chyby v komunikaci a zajistíte si jednoduchou možnost, jak komunikovat s ostatními trpělivě a v klidu.
Zdroj: Mayoclinic.com, Klinickalogopedie.cz, Medicalnewstoday.com