Žíly jsou součástí našeho těla, které se umí ozvat ne moc vzhledným způsobem. Zvětšené, viditelné nebo nepříjemné žíly nohou, taktéž zvané křečové žíly, jsou běžným lékařským a kosmetickým problémem, které postihují asi jednu třetinu populace.
Proč k tomu dochází?
Částečně je to proto, že naše žíly fungují jako žebříky. Mají příčky (chlopně), které pomáhají krvi putovat zpět do srdce, krok za krokem, aniž by se vrátila zpátky dolů. Pokud dojde k oslabení těchto chlopní, vede to ke vzniku velkých, delších a viditelnějších žil. Tento proces se může s věkem zhoršovat.
Mezi další faktory vzniku křečových žil také patří gravitace, dlouhodobé stání, nehybnost, genetika, onemocnění krevních cév, zadržování vody v těle nebo těhotenství. Špatně fungující žíly mohou někdy vést k otokům nohou, pulzování, nepříjemným bolestem, únavě svalů nebo dokonce ke vzniku kožních vředů.
Pozor na nebezpečné krevní sraženiny
Pokud si všimnete viditelných žil na nohách, je dobré se o tom poradit se svým praktickým lékařem, dermatologem nebo cévním chirurgem. Příznaky křečových žil mohou být také způsobeny onemocněním krevních cév nebo zdravotním stavem jedince. Pamatujte si, že jakákoliv sraženina na nohou (hluboká žilní trombóza neboli DVT) může být nebezpečná, dokonce i život ohrožující.
Tyto krevní sraženiny se mohou objevit společně s bolestí, a to buď jako hrudky, které lze na noze nahmatat, nebo jako pevná vystouplá žíla. Nejčastěji jsou ohroženi lidé s poruchou srážlivosti krve, těhotné ženy, lidé, kteří podstoupili ortopedickou operaci nebo ženy, které užívají určité antikoncepční pilulky.
Pokud patříte mezi ty, jejichž žíly jsou pouze zvětšené bez hluboké žilní trombózy, můžete si pomoci těmito činnostmi, jako jsou:
- pravidelné cvičení,
- sledování příjmu soli,
- pravidelné zvedání nohou,
- nošení kompresních ponožek nebo punčoch, které stlačují dolní končetiny tak, aby pomohly správnému krevnímu oběhu.
Kosmetické a lékařské ošetření také mohou pomoci snížit viditelné žíly. Vaskulární chirurg může provádět stripování žil (flebektomie), nebo endovózní ablaci pomocí laserové nebo radiofrekvenční energie, aby se snížily zvětšené křečové žíly.
Trápí Vás také křeče v nohách? Přečtěte si, jak jim předcházet.
Malé cévy zvané telangiektázy, matované žíly, pavučinkové žíly nebo retikulární žíly mohou být často kosmeticky redukovány nebo vymazány pulzním barvivovým laserem, intenzivním pulzním světlem (IPL) nebo injekcemi léku přímo do malých žil (tzv. skleroterapie).
Svůj zdravotní stav vždy konzultujte nejdříve s vaším lékařem, který sám vyhodnotí situaci jako bezpečnou, či nikoliv.