Mnoho žen ve středním a vyšším věku trápí celulitida a otoky dolních končetin. Bohužel se často nejedná pouze o problém estetický, ale rovněž zdravotní. Příčinou potíží je špatně fungující lymfatický systém neboli pomalu proudící lymfa. Naštěstí ale existují metody, kterými můžete napomoci tomu, aby se vaše lymfa opět správně rozproudila.
Důležitost lymfy pro náš organismus
Lymfa neboli míza je i v dnešní době stále poněkud podceňovanou tělní tekutinou. Má nažloutlou barvu a svým složením se podobá krevní plazmě. Lymfa vzniká v mezibuněčném prostoru z tkáňového moku. Lymfatický systém je pro organismus důležitý především z hlediska ochrany před nejrůznějšími infekčními a rovněž onkologickými onemocněními. Pro správný koloběh lymfy v našem těle jsou důležité dvě membrány – břišní a pánevní bránice. Ty při dýchání fungují jako jakési čerpadlo, díky kterému lymfa v našem organismu proudí.
Stres jako nejčastější příčina zpomalení lymfy
Jestliže se z nějakého důvodu rozsah pohybu břišní a pánevní bránice zmenší, důsledkem je zpomalení pohybu lymfy. K tomu často dochází tehdy, když jsme v napětí, například vlivem dlouhodobého stresu. Další častou příčinou napětí, především břišní bránice, je kromě stresu také porod. Tlačení během porodu má na bránici vliv, a ona tak může zůstat v napětí i několik týdnů či měsíců po porodu.
Cviky, které pomohou lymfu rozproudit
Naštěstí zpomalení lymfy není konečným stavem. Lze ji opět rozproudit pomocí speciálních cviků, které se soustřeďují na obnovení rozsahu pohybů obou bránic. Nejdříve je třeba naučit se bránice uvolnit a následně obnovit jejich pohyblivost. K tomu se využívají taoistické praktiky, které obsahují techniky, jejichž provádění přispívá k tomu, že tělo začne opět volně dýchat. Zvětšení rozsahu pohybu bránic následně vede ke zrychlení pohybu lymfy. To poté napomůže k odstranění přebytečné tekutiny z tkání neboli ke zmizení otoků a celulitidy. Mnoho cviků využívá tak zvaný roller neboli pěnový váleček, který k rozproudění lymfy napomáhá.
Zdroj: clevelandclinic.org