I když se mnoho lidí spoléhá na různé kosmetické procedury, pedikúra je stále často opomíjena. U některých tak může dojít k zarůstání nehtů. Jde nejen o estetickou, ale hlavně o bolestivou komplikaci, kdy se nehet tlačí do jemné kůže, vytváří otoky, odřeniny, hnisající místa a další nepříjemná podráždění.
Změkčování kůže
Přebytečný kus nehtu, který vás tlačí, je třeba nutně odstranit. To je ovšem v běžném stavu velmi bolestivé. Proto si doma napusťte do vany nebo lavoru teplou vodu, přidejte do ní sůl a důkladně rozmíchejte. Chodidla do vody ponořte na několik minut, dokud kůže v okolí postiženého místa nezměkne. Teprve poté opatrně pomocí nůžek ustřihněte zarůstající část nehtu.
Udržujte nohy v čistotě
Nohy ve vodě pořádně omyjte mýdlem, abyste se zbavili veškerých nečistot. Pokud vás trápí hnisající rána, vyčistěte ji a používejte jen přírodní prostředky, jako jsou odvary nebo bylinné oleje. Těmi můžete místo bez starostí potírat pravidelně. Ideální jsou oleje s regeneračními a hojivými schopnostmi, jako je arganový, konopný, kokosový nebo například levandulový.
Při odstranění bakterií, plísní a zánětu se vyplatí vsadit na jablečný ocet, který není nákladný a v domácnosti vám vydrží velice dlouho. Nepoužívejte jej samotný, jelikož je až příliš agresivní, ale nalijte pár lžiček přímo do lavoru s vodou, kde budete své nohy namáčet.
Nechte svá chodidla dýchat
V případě, že na zarostlé nehty trpíte častěji, nechte své nohy na čerstvém vzduchu při každé možné příležitosti. Díky tomu se nebudou zapařovat a nevznikne tak vhodné prostředí pro tvorbu hnisu a množení bakterií. Vybírejte obuv, která je z vhodných materiálů a dýchá. Obuv by také neměla na prsty tlačit. Pokud materiál vyvíjí tlak na nehet, je možné, že pak vlivem toho roste špatným směrem. To je pak velmi častou příčinou vzniku zarůstajícího nehtu.
Zdroj: Besthealthmag.ca, Healthline.com