Chodidla jsou pro mnoho lidí jednou z nejintimnějších částí těla, kterou okolí příliš neukazujeme. Důvodů existuje mnoho, jedním z nich je i to, že se za své nohy trochu stydíme. Mnoho z nás totiž trápí nejrůznější potíže, od plísní nehtů až po hallux valgus neboli vbočený palec. Jde o jednu z nejčastějších deformací dolních končetin, která se projevuje neestetickou boulí. Problém ale není zdaleka jen estetický.
Proč vbočený palec vzniká?
Obecně problémy s vbočenými palci trápí především ženy. Dlouho se tak mělo za to, že jsou důsledkem nošení nevhodné obuvi, především bot s úzkou špičkou a vysokým podpatkem, jako jsou lodičky. Nicméně se zdá, že velmi důležitou roli má i genetika. Vbočené palce jsou často důsledkem špatné stavby dolní končetiny, která je do značné míry dědičná. Mezi stavy, které přispívají ke vzniku vbočeného palce, patří ploché nohy, příliš pružné vazy či abnormální struktura kostí, především nevhodný tvar první nártní kosti.
Odborníci se proto domnívají, že nevhodná obuv spíše jen zhoršuje již existující „strukturální“ problém. Příliš těsné nebo malé boty totiž způsobují, že se prsty na nohou shlukují k sobě a vyvíjejí větší tlak na palec. Rovněž obuv s vysokým podpatkem nebo úzkou špičkou tlačí prsty příliš k sobě. Zároveň dochází k ochabnutí vazů i svalů na chodidle a k poklesu podélné i příčné klenby. Důsledkem neřešení problému s vbočeným palcem může být až artróza. Kromě nevhodné obuvi problémy s vbočenými palci zhoršuje také nadváha.
Existuje prevence?
Jako prevence před vznikem vbočeného palce odborníci doporučují zejména pravidelné cvičení chodidel, například zvedání věcí s pomocí prstů na nohou či koulení míčku po spodní straně chodidla. Těmito cviky dochází k aktivaci svalů klenby, které jinak ochabují a mohou způsobovat problémy. Další prevencí je upřednostňování obuvi s vhodně tvarovanou stélkou a kulatou špičkou, která poskytuje dostatek prostoru pro přední část chodidla.
Jaké jsou příznaky vbočených palců?
Kromě typické boule mezi příznaky a symptomy vbočeného palce patří též zarudlá a zanícená kůže na straně palce u nohy, natočení palce směrem k ostatním prstům na noze, silná kůže na spodní straně palce u nohy, mozoly na ukazováku, bolest nohou či potíže s pohybem palce u nohy.
Co s vbočeným palcem?
Existují chirurgické i nechirurgické možnosti léčby vbočeného palce. Mezi nechirurgické možnosti patří nošení speciální obuvi s polstrovanou podrážkou, která zároveň poskytuje dostatečný prostor pro pohyb prstů, využívání rozmanitých kompenzačních pomůcek, které palec vracejí do přirozené polohy, či vyhýbání se dlouhodobému stání, které může vést ke zhoršení potíží. Další možnost představují speciální cviky, které je vhodné si správně osvojit nejprve pod dohledem fyzioterapeuta. Následně je můžete během dne cvičit sami kdekoli, doma i v práci.
Zejména pokud trpíte silnými bolestmi či vám palec ztěžuje chůzi, a vy tak nemůžete žít plnohodnotný život, doporučuje se zvážení chirurgické léčby. Většina operací k nápravě vbočených palců zahrnuje korekci postavení palce odstraněním části kosti a odstranění oteklé tkáně z postiženého kloubu. Úplné zotavení po bunionektomii může trvat několik týdnů.
Zdroj: foothealthfacts.org, mayoclinic.org