Na první pohled se onemocnění zvané jako vitiligo projevuje světlými skvrnami na kůži. Mnoho lidí se ovšem domnívá, že jde o jediný příznak této zdravotní komplikace. Ve skutečnosti je ale stav pacientů mnohem závažnější, jelikož se netýká jen samotné kůže, ale celkového zdraví.
Jak vzniká vitiligo?
U mnoha jedinců jde o genetickou záležitost. Spouštěčem se ale mohou stát také velmi stresující zážitky, jako je například porod. Často je na vině také silné sluneční záření nebo škodlivé chemikálie, které ve větší míře působí na kůži. Nejedná se o infekční onemocnění, jak se mnoho lidí domnívá, tudíž mohou pacienti i nadále bezpečně fungovat ve společnosti.
Přirozenou barvu kůže běžně podporuje látka zvaná melanin. V případě vitiliga ovšem nefunguje zcela správně, a proto na některých místech vznikají bledé skvrny.
Příznaky
Pacienti si nejprve všímají světlých skvrn na obličeji, prstech, v podpaží, u pohlavních orgánů, ale dokonce i uvnitř úst. Problém nastává především u nesegmentálního typu tohoto onemocnění. Imunitní systém totiž přestává fungovat správně, napadá své vlastní buňky, což může vést k horším důsledkům než jen blednutí kůže.
Výjimkou není ani zánět duhovky, částečná ztráta sluchu nebo zánět střední vrstvy oka. Vždy je proto vhodné s lékařem co nejdříve zkonzultovat léčbu.
Ruku v ruce s vitiligem
Rozvinout se totiž může tzv. hypertyreóza, jinak známá jako hyperfunkce štítné žlázy. Ta následně vylučuje nepřirozené množství hormonů, což má za následek nespavost, vyšší krevní tlak, nervozitu a časté výrazné bušení srdce.
V souvislosti s vitiligem se často objevuje také non-Hodgkinův lymfom. Jedná se o onemocnění lymfatické tkáně, které následně způsobuje rakovinu krve. Pacient pak může pociťovat horečky, kašel a dušnost.
Jakmile se objevuje často únava a nedostatek energie společně s bledými skvrnami, prověří lékař také možnost Addisonovy choroby. V případě, že pacient chodí velmi často močit, může se jednat také o cukrovku.
Zdroj: Nhs.uk