Jaro je po dlouhé a temné zimě ideálním časem pro detoxikaci těla. Ta sice probíhá přirozeně, ale pomocí vhodných potravin jí můžete učinit jednodušší a rychlejší. V takovém případě jsou vhodné hlavně bylinky. Pro ty se nevydávejte do supermarketu, ale rovnou na louku. Na jaře vám totiž nabídne spoustu zajímavých rostlin, které se hodí do salátů, pro přípravu sirupů a olejů.
Jitrocel kopinatý
Dlouhé hubené listy a pár stvolů. Jitrocel na louce mezi barevnými rostlinami působí nenápadně, ale je nenahraditelnou součástí domácí lékárny. Jen pár listů vám totiž stačí k tomu, abyste připravili jednoduchý jitrocelový sirup. Ten vám na tmavém místě nebo v lednici vydrž velmi dlouho a oceníte ho na podzim, až budete trpět nachlazením. Jednodušším procesem je příprava odvaru, který při inhalaci uvolňuje hlen na plicích, pomáhá ke zmírnění astmatu a dalších dýchacích obtíží.
Kokoška pastuší tobolka
Plevel s krkolomným názvem, který se rozrůstá a pro zemědělce je doslova pohromou. Kokoška pastuší tobolka ale vede u léčitelů, kteří ji považují za zázračnou bylinku. Poznáte ji podle drobných lístků do tvaru srdce a výšky kolem třiceti centimetrů. Ženám dokáže pomoci mírnit menstruační obtíže, zbavuje tělo toxinů a vhodná je také pro jedince, kteří trpí častým samovolným krvácením z nosu. Užívat se nemusí jen vnitřně, ale také rovnou na kůži při otocích a drobných poraněních ve formě oleje nebo jen po přiložení lístků na ránu.
Pampeliška lékařská
Louky jsou v jarním období pokryté žlutými koberci, které tvoří rychle se šířící pampeliška neboli smetánka lékařská. Ještě než rostlina odkvete, vydejte se na louku s košíkem a naplňte jej až po okraj. Dávejte pozor, aby byla louka v dostatečné vzdálenosti od města a silnic, jinak by mohly být rostliny znečištěné. Doma z této rostliny připravíte výborný med, sirup nebo léčivý olej.
Zdroj: Pharmapoint.cz, Manutea.cz