Voda je v těle jednou z nejdůležitějších složek. Každý jí máme v těle přibližně šedesát procent a slouží k tomu, aby organismus dobře zpracovával živiny, a naopak se jednoduše zbavil toxinů. Jakmile ale v těle zůstává také přebytečná voda, jedná se o nežádoucí proces, který způsobuje mnoho problémů.
Jak funguje zadržování vody v těle
Zdravotní komplikace ve formě zadržování vody se projevuje ve dvou podobách. Při první z nich jde o zadržení vody v celém těle a druhým typem je zadržení tekutiny jen v určité části těla. První stav lze léčit snáze. Pokud se ovšem otoky drží na jednom místě, je třeba navštívit odborníka. V takovém případě totiž může být na vině dědičnost nebo nesprávná funkce lymfatického systému.
Nejčastější projevy
U mnoha pacientů dochází k tvorbě otoků. Dalším projevem bývá také neschopnost hubnout, nebo dokonce přibírání na váze. Skutečnost, zdali vaše tělo zadržuje přebytečné množství vody, můžete jednoduše otestovat.
Stačí jen jemně zmáčknout chodidlo, kotník nebo lýtko palcem. Nezavodněné tělo se rychle vrátí do původního stavu. Pokud je ve vašem těle až příliš vody, prohlubeň zůstane znatelná déle a stejně tak i zabarvení na místě tlaku.
Proč vaše tělo zadržuje vodu?
Příčin může být hned několik. Často jsou na vině špatně fungující orgány, především játra, srdce a ledviny. Jindy je za otoky zodpovědný nevhodně složený jídelníček, který neobsahuje potřebné množství živin, zejména bílkovin.
Vyvarujte se také dlouhému stání. Pokud v zaměstnání musíte stát déle na jednom místě, nezapomínejte se občas projít. To samé platí také v případě sedavého zaměstnání.
Okamžitá pomoc
Pokud potřebujete přebytečnou vodu dostat ven z těla co nejrychleji, vsaďte na bylinkové čaje, pravidelný pitný režim, potraviny bohaté na draslík a hořčík. Nezapomínejte také omezit sůl a vyhýbat se cukrům. Začněte ihned s pohybem ve formě procházek nebo běhu. V takovém případě se do několika dnů můžete nepříjemností zbavit.
Zdroj: Everydayhealth.com