Onemocněním močových cest trpí spíše ženy než muži, přičemž 50 % žen se s tímto problémem setkalo alespoň jednou za život. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a co stojí za jeho vznikem?
Příznaky zánětu
Nepříjemné a pálivé pocity při močení spojené s bolestmi břicha a častou návštěvou toalety. Tak by se daly ve zkratce charakterizovat první projevy zánětu močových cest. Ten je mnohdy doprovázen rovněž ztíženou schopností se vyprázdnit v kombinaci s opakovaným nucením dojít si na malou. Výsledná moč může být kalná nebo s příměsí krve. Výskyt všech těchto příznaků může signalizovat zánět močových cest, a proto je dobré v případě zaznamenání těchto symptomů navštívit praktického lékaře.
Co zánět způsobuje
Nejčastějším původcem zánětu bývá bakterie Escherichia coli. Nejčastěji infekce postihuje močový měchýř a močovou trubici (tj. dolní močové cesty), někdy pak přestupuje i na ledviny (horní močové cesty). E. coli se běžně vyskytuje ve střevní mikroflóře každého člověka. Problém nastane ve chvíli, kdy se tato bakterie dostane do močových cest. To bývá nejčastěji zapříčiněno nesprávnou hygienou. Obzvlášť při nedostatečném pitném režimu může dojít k množení bakterií a jejich následnému usazování v oblasti močového měchýře. Pokud se chcete případným potížím vyhnout, dbejte proto především na pravidelný přísun tekutin.
Jak předcházet zánětu močových cest
Základem prevence je pitný režim. Dospělý člověk by měl vypít alespoň 2 litry tekutin denně, ideálně v podobě vody či neslazených čajů. Proplachování močových cest lze podpořit i pravidelnou konzumací bylinkových čajů. Také můžete vsadit na doplňky stravy obsahující výtažky z brusinek. Na toaletě dbejte na vhodný směr utírání (zepředu dozadu, tedy od vagíny směrem ke konečníku) a při mytí zkuste používat spíše neparfemované gely určené pro intimní hygienu. Posledním krokem k ochraně může být teplé oblečení. Obzvlášť v chladnějších měsících si oblast beder a dolních končetin zaslouží zvýšenou péči.