Popraskané paty jsou častým problémem nohou, který trápí jak děti, tak dospělé. Konkrétně ženy na ně trpí daleko víc jak muži. Někdo je vůbec neřeší, ovšem někomu mohou dokonce způsobovat nepříjemnou bolest při chůzi. Víte, jak si můžete s rozpraskanými patami „po domácku“ poradit?
Balzámy a hydratující krémy
Jako první můžete sáhnout po různých balzámech a krémech na nohy. Ty by měly obsahovat přísady určené na ztvrdlé paty. Jejich úkolem je kůži hydratovat a změkčit – kůže se pak bude lépe odstraňovat.
Vyhledávejte přípravky obsahující:
- močovinu,
- kyselina salicylovou,
- alfa-hydroxykyseliny,
- sacharidový izomerát.
Než svůj den začnete, aplikujte na paty krém, abyste podpořili pružnost pokožky. Tu je však důležité hydratovat i během dne, takže dvakrát až třikrát denně si paty namažte. Některé balzámy mohou způsobit drobné podráždění. Nelekejte se, to je normální. Pokud však balzám nebo krém i nadále způsobuje závažné reakce, poraďte se se svým lékařem.
Teplá koupel a pemza
Kůže na patách je tlustší a vysušenější než na zbytku těla. Vlivem tlaku z chůze se může začít „rozpadat“. Tomu však můžete zabránit teplými koupelemi nohou. Nohy ponořte alespoň na dvacet minut do vlažné až teplé vody. Můžete přidat i sůl do koupele. Ztvrdlou kůži odstraňujte pomocí exfoliační houby, škrabky nebo pemzy.
Čtenáři doporučují: Trápí vás křečové žíly? Poradíme, jak si od nich ulevit
Ztvrdlou kůži nikdy neodstraňujte za sucha, mohli byste zvýšit riziko poškození. Poté nohy jemně osušte a naneste na ně silný hydratační krém nebo balzám. Nakonec ztvrdlá místa potřete obyčejnou vazelínou a nasaďte si ponožky. Tuto proceduru je vhodné dělat večer před spaním, aby měly nohy čas nasát potřebnou vlhkost.
Tekutý obvaz
Na trhu můžete také najít i tekutý obvaz ve spreji, který vám prasklé rány na patách utěsní, čímž dojde k zabránění infekcí a dalšímu popraskání. Na čistou a suchou pokožku nastříkejte tekutý obvaz – ten je postupným hojením rány vytlačován na povrch kůže. Tento produkt si můžete zakoupit bez lékařského předpisu v drogerii nebo lékárně.
Med
I med může být skvělým pomocníkem na popraskané paty. Má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, díky nimž pomáhá s hojením a čištěním ran. Navíc zvláčňuje pokožku, takže jej můžete využít jako masku na nohy přes noc.
Kokosový olej
Kokosový olej se často doporučuje pro suchou pokožku, ekzém a psoriázu, protože pomáhá v pokožce udržovat vlhkost. Protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti kokosového oleje jsou pro popraskané paty náchylné ke krvácení nebo infekcím ideální.
Jiné domácí prostředky
Existuje mnoho dalších domácích prostředků na popraskané paty, i když u žádného z nich není prokázáno, že by specificky paty vyléčily. Většina z nich se zaměřuje na zvlhčení a zjemnění pokožky.
Tipy
- Namáčení nohou v octu,
- potírání par olivovým či rostlinným olejem,
- používání bambuckého máslo pro zvlhčení,
- potírání rozmačkanými banány,
- parafinový vosk,
- ovesné vločky s olejem.
Jestliže jsou vaše paty příliš rozpraskané, až mají sklon k silné krvácivosti, rozhodně se do domácího ošetřování nepouštějte. O možné léčbě se poraďte se svým lékařem.