Hodiny strávené u chytrého zařízení a sledování online zpráv, přidávání fotek na sociální sítě nebo prohlížení profilů ostatních uživatelů. Závislost na takovém médiu může být stejně škodlivá jako například na jiných návykových látkách. Z dlouhodobého hlediska totiž může způsobovat mnoho psychických obtíží.
Vliv sociálních sítí na psychiku
Jakmile na svůj profil přidáte fotku z dovolené, selfie nebo jiný snímek a některý z vašich přátel jej ocení pouhým tlačítkem, jako je například srdíčko, ve vašem mozku dochází k uvolňování dopaminu, který má za následek pocit potěšení a radosti.
Právě tato skutečnost vytváří závislost. Pocit štěstí se brzy vytratí, a proto se uživatelé sociálních sítí rozhodnou přidat nový snímek. V opačném případě, kdy však snímek nezíská takové ocenění, jaké by uživatel čekal, může docházet k negativním důsledkům. Člověk se naopak cítí skleslý, smutný a má ještě větší potřebu získat dopamin, proto se snaží oslovit publikum další fotografií.
Nerealistické prostředí
Jak vyplynulo z výzkumu projektu Social Media Week, až 56 % uživatelů internetu uvedlo, že mají chytré zařízení stále při sobě, aby jim neunikla žádná důležitá zpráva, ať už ze světa nebo od jejich přátel. 68 % dokonce uvedlo, že sdílí osobní informace kvůli tomu, aby si o nich ostatní mohli udělat obrázek a věděli, o co se zajímají.
Na sociálních sítích nebo v online médiích je však skutečnost mnohdy zkreslená a psychický stav zhoršuje i skutečnost, že se s těmito informacemi lidé porovnávají. Soudí své životy podle fotografií ostatních na sociálních sítích, tráví u chytrého zařízení stále více času a propadají častěji depresím.
Jak se se zbavit závislosti na sociálních sítích
Závislost se projevuje především spoustou stráveného času v online prostoru a následným přemýšlením o něm. Můžete si také všimnout neklidu, pokud zrovna nemáte internetový signál nebo se z jiného důvodu nemůžete připojit. Jakmile začne mít sledování sociálních sítí vážný vliv na vaše zaměstnání, rodinu či studium, je třeba problém řešit.
Odbourání závislosti není jednoduché, ale lze ho dosáhnout. Problémem je, že se může závislost v životě vracet, proto se vyplatí sledovat svůj duševní stav pravidelně. Nejjednodušší je vyhledat odborníka, skupinové terapie a další možnosti léčby, díky kterým nebudete muset svému problému čelit sami. Příčinou opakovaného selhání totiž bývá právě skutečnost, že nemá pacient dohled odborníka a potřebnou podporu.
Zdroj: Addictioncenter.com, Socialmediaweek.com