Nevhodná obuv, ponožky z neprodyšného materiálu a vysoká sportovní zátěž. Všechny tyto vlivy mohou způsobit na vašem chodidle ztvrdlou a bolavou kůži, která se označuje jako kuří oko. Pokud jej budete přehlížet, může se výrazně rozšířit a znemožnit vám chůzi. Než se ovšem vydáte k lékaři, zkuste několik domácích triků a zbavte se nepříjemného výrůstku svépomocí.
Preventivní opatření
Nejprve svým nohám dopřejte vhodnější podmínky. Obuv, jež vás tlačí na prstech, nebo na patě vyměňte, případně využijte kožené nebo gelové vložky. V ideálním případě zvolte boty, které budou větrat, udrží vaše chodidlo v pohodlí a budou pečovat o správné postavení vašich prstů a klenby. Jen díky tomu se do budoucna zbavíte nových výrůstků.
Dopřejte si teplou lázeň
Chodidla ponořte do lavoru s teplou vodou přibližně na deset až patnáct minut, aby kůže změkla a odumřelé buňky šly snadno odstranit. Pak pomocí pemzy, nůžtiček a dalších nástrojů kuří oko odstraňte. Postupujte opatrně, abyste nezasáhli zdravou kůži. Chodidlo by mělo být důkladně očištěno, aby se kuří oko opět nezačalo zvětšovat.
Obstarejte pomocníky z lékárny
Lékař k odstranění většinou používá suchý led, což může být bolestivé. V lékárně ale bez předpisu seženete léky, jako jsou masti a kapky, například s obsahem kyseliny salicylové, která pomůže místo dezinfikovat a kuří oko odstranit. Je nutné takový postup opakovat, ale po několika aplikacích můžete mít vyhráno.
Pro léčbu těchto kožních obtíží je vhodné se v lékárně zeptat také na močovinu, dusičnan stříbrný nebo hydrokoloid. Pokud je však kuří oko příliš hluboké, navštivte raději lékaře, abyste si neublížili.
Dezinfikujte pravidelně
Na chodidle se bakterie množí velmi rychle. Proto nechávejte postižené chodidlo větrat, pravidelně ránu dezinfikujte nebo použijte speciální hojivé náplasti. Díky tomu se bakterie znovu nepustí do tvorby nového kuřího oka a vy své nohy vyléčíte.
Pokud máte ve skalce na své zahradě sukulenty, využijte jejich léčivou sílu. Tímto způsobem si můžete pomoci i doma. Stačí utrhnout jeden z listů, rozříznout napůl a přiložit na kuří oko. Díky obsaženým látkám se rána vydezinfikuje a kuří oko při pravidelném opakování zmizí.
Zdroj: Medicalnewstoday.com