Ženy se potýkají měsíc, co měsíc s menstruačním obdobím, které doprovází nepříjemné příznaky, jako jsou bolesti břicha, silné krvácení, nevolnost, silná bolest hlavy, nechutenství, mdloby apod.
Jenomže jsou i takové případy, kdy se k těmto symptomům přidá i spálená bolestivá kůže. Své o tom ví jedna Američanka, která si prošla velmi nepříjemným obdobím.
Menstruace se stala pro dívku noční můrou
Q’Londa Harden, 26letá zdravotní sestra z Kalifornie, měla do svých 16 let naprosto bezproblémovou menstruaci. Jenomže jakmile tento věk překročila, kromě premenstruačního syndromu se u ní objevily i jiné symptomy. Každý měsíc s příchodem menstruace se jí pokožka na celém těle spálila a nafoukla, po skončení menstruace se vrátila do původního stavu – a začala se odlupovat.
Na pohotovosti si s ní nevěděli rady
Když se to stalo poprvé, měla pocit, jako by ji někdo zapálil. Rodiče ji okamžitě vzali na pohotovost, kde dostala antihistaminika. Jakmile se vše vrátilo do normálu, všichni na událost zapomněli. Ta se ale připomněla sama další měsíc. Q’Londa cítila opět tu silnou bolest, otoky jí na těle zanechaly černé nevzhledné stopy.
Trvalo celé dva roky, než lékaři zjistili skutečnou příčinu jejích stavů
Po dvou letech pravidelných návštěv pohotovostí a jedné stafylokokové infekci byl pacientce diagnostikován Stevens-Johnsonův syndrom (SJS) – vzácná kožní porucha, co napadá sliznice. Ale neobvyklejší bylo to, že u Q’Londy tento syndrom vzplanul kvůli hormonálním změnám, co provázely její menstruační období.
Aby se u pacientky SJS zastavil, gynekoložka jí předepsala antikoncepční pilulky, které užívala bez přestávky. Syndrom se jí vrací pouze tehdy, když se rozhodne pilulky vysadit a mít menstruaci.
Stevens-Johnsonův syndrom
Stevens-Johnsonův syndrom (SJS) je vzácné závažné onemocnění kůže a sliznic. Obvykle jde o reakci na léky, jejíž počáteční příznaky jsou podobné chřipce, následuje velmi bolestivá vyrážka, která se rychle šíří – a vznikají puchýře. Poté vrchní vrstva postižené kůže odumírá, odlupuje se ,a po několika dnech se začne hojit. Tuto zdravotní komplikaci obvykle vyvolávají léky, infekce nebo kombinace obou faktorů.
Stevens-Johnsonův syndrom vyžaduje hospitalizaci. Léčba se zaměřuje na odstranění příčiny, péči o rány, kontrolu bolesti a minimalizaci komplikací při opětovném růstu pokožky. Obnova kůže může trvat týdny až měsíce.
Závažnější forma tohoto onemocnění se nazývá toxická epidermální nekrolýza (TEN). Zahrnuje více než 30 % postižení na povrchu kůže a rozsáhlé poškození sliznic.
Zdroj: Health | foto: freepika