Růst chloupků na bradě nebo v nosních dírkách není u žen až tak úplně neobvyklý – ale když si jedna žena začala všímat podivných řasovitých chloupků rostoucích z jejích dásní, věděla, že tohle divné už je.
Ženě začaly růst chlupy mezi zuby
Tento případ ženy byl nedávno nastíněn v nové případové studii zveřejněné v časopise Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, a zkoumá diagnózu jejího gingiválního hirsutismu – extrémně vzácný stav, ve kterém rostou vlasy a chlupy z měkkých tkání dásní.
Podle případové studie příběh ženy začal před více než deseti lety, když se ve věku 19ti let setkala s lékaři na univerzitě v Kampánii v Luigi Vanvitelli v Itálii a stěžovala si, že jí vyrůstají drobné chlupy podobné řasám z dásní přímo za předními horními zuby.
Po provedení hormonálních testů a ultrazvuku jí lékaři diagnostikovali nemoc zvanou „syndrom polycystických vaječníků“, což je stav zahrnující nerovnováhu reprodukčních hormonů (androgenů). Je běžné, že ženy s tímto syndromem trpí hirsutismem neboli nežádoucím růstem vlasů a chlupů na nezvyklých místech.
Na čas se růst chloupků zastavil
Lékaři zpočátku ženu léčili perorálními antikoncepčními prostředky, aby napomohli regulaci jejich hormonů. Žena také podstoupila chirurgický zákrok, při kterém došlo k odstranění všech nežádoucích vlasů spolu s přidruženou měkkou tkání. Po čtyřech měsících předepsané terapie se vrátila k normálnímu stavu bez jakéhokoliv růstu vlasů v dutině ústní.
Po vysazení hormonální antikoncepce se stav ženy zhoršil
Jenže po šesti letech se žena vrátila zpět do nemocnice. Přestala užívat antikoncepční pilulky a vlasy jí začaly znovu růst – tentokrát nejen v ústech, ale také v oblasti brady a okolí krku. Lékaři jí odebrali z úst vzorek a zjistili, že její dásně jsou neobvykle tlusté a plné vlasů. Ženě se stav začal zhoršovat.
Tento případ je pro lékaře velmi ojedinělý
Autoři studie také poukazují na to, že by to mohl být případ „ektopie“ neboli přemístění tkáně nebo orgánů v těle. Předpokládají, že ústní dutina, která je odvozena od struktury zvané stomodeum v embryu, má ektodermální derivaci, což znamená, že může potenciálně produkovat vlasy a mazové žlázy a případně může vést ke vzniku vlasů na neobvyklém místě.
Celkově autoři studie uvedli, že výskyt chloupků v ústní dutině je mimořádně vzácným nálezem a že příčina gingiválního hirsutismu je stále neznámá. Samozřejmě, dál pokračují výzkumem, který má prokázat, co stojí za stavem mladé ženy.
null
null
Syndrom polycystických ovarií
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální porucha běžná u žen v jejich reprodukčním věku. Ženy s PCOS mohou mít velmi nepravidelné menstruační období nebo nadměrné hladiny mužských hormonů (androgenů). Vaječníky mohou být ovlivněny folikuly a nemusí tak pravidelně uvolňovat vajíčko k oplodnění. Přesná příčina PCOS není známa. Včasná diagnóza a léčba spolu s úbytkem hmotnosti mohou snížit riziko dlouhodobých komplikací, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby.
Příznaky polycystických ovarií:
Příznaky syndromu polycystických ovarií se často projevují kolem doby prvního menstruačního období během puberty. Někdy se PCOS objeví později, například v reakci na podstatné zvýšení tělesné hmotnosti.
Známky a příznaky PCOS se liší. Diagnóza PCOS se provádí, pokud zaznamenáte alespoň dva z těchto příznaků:
- Nepravidelná menstruace – nejběžnějším příznakem PCOS jsou krátké, nepravidelné nebo naopak, dlouhotrvající menstruační cykly.
- Nadbytek androgenů – zvýšená hladina mužského hormonu může mít za následek fyzické příznaky, jako je nadměrné ochlupení obličeje a těla (hirsutismus) a příležitostně závažné akné a mužská plešatost.
- Polycystické vaječníky – vaše vaječníky mohou být zvětšeny a obsahují folikuly obklopující vajíčko. V důsledku toho by nemusely správně fungovat.
Příznaky a symptomy PCOS jsou obvykle závažnější, pokud je žena obézní.