Žena vykazovala vysoké hladiny rtuti v těle, a to jen kvůli zesvětlujícímu krému na pleť

Napadlo vás někdy, co všechno obsahuje kosmetika, kterou si normálně kupujeme? Záleží vám na obsahu použitých látek nebo jdete spíše za účinkem, ale na vedlejší účinky už nemyslíte? Tak nějak podobně jednala i žena z Kalifornie, která si pořídila krém s vysokým množstvím rtuti. Co to s ní udělalo?

V Sacramentu v Kalifornii byla hospitalizována 47letá ženy, která vyhledala lékařskou pomoc poté, co pociťovala zvláštní svalové tiky a slabost v rukou. Ženu okamžitě lékaři začali sledovat, ovšem i přesto se její stav během dvou týdnů hospitalizace začal zhoršovat – špatně mluvila a nemohla polykat.

Žena v sobě měla abnormální vysoké množství rtuti

Testy krve a moči prokázaly, že hodnoty rtuti v těle ženy jsou abnormálně vysoké – 2620 μg/ l, kdy se za normální hladinu rtuti v těle považuje 5 μg/ l. A tak začali pátrat, co je příčinou vysokých dávek. Nakonec zjistili, že žena používá dvakrát denně po celých sedm let zesvětlující krém na pleť, který obsahoval 12 000 ppm rtuti – respektive organickou rtuť methylmert.

Bohužel, její stav je dodnes vážný

Poté, co byly zjištěny zvýšené hladiny rtuti, byla pacientka podrobena chelatační terapii pro otravu těžkými kovy (ve které se chelatační látka váže na kov v krevním řečišti a vylučuje se močí), ale stav pacientky se nezlepšil, a to ani po měsíci ukončení užívání krému. Stále není schopna mluvit, starat se o sebe a stravuje se za pomoci trubice.

Nepřehlédněte: Muži na zádech vyrostl dračí roh, příčinou byla rakovina kůže.

Případ této ženy se řadí mezi ty vážnější, ovšem je hlavně varováním pro každého, kdo se nezabývá tím, co obsahují kosmetické přípravky, které používá.

zdroj: Morbidity and Mortality Weekly Report

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu