Zinek není jen kov. Proč a jak tento minerál zařadit do jídelníčku?

Zinek sice není tak známým minerálem jako je například hořčík, vápník či draslík, ale to neznamená, že by byl pro náš organismus méně důležitý. Velký význam hraje především v souvislosti s posílením imunitního systému. Pomáhá ale i v mnoha dalších situacích. Jak ho do svého jídelníčku přirozeně zařadit?

Přínosy zinku pro naše zdraví

Dostatečné množství zinku dodávané organismu ve stravě či ve formě potravinových doplňků nám pomůže například v těchto situacích:

  • Prevence srdečních onemocnění – zinek hraje důležitou roli v regulaci srdečního rytmu, což je potenciální přínos v boji proti srdečnímu selhání souvisejícímu s arytmií. Kromě toho studie prokázaly, že doplňování zinku a hořčíku po dobu 12 týdnů pomohlo lidem s cukrovkou 2. typu a ischemickou chorobou srdeční snížit hladinu cukru v krvi nalačno a zvýšit hladinu HDL cholesterolu.

  • Léčba hypotyreózy – zinek má pozitivní vliv též na funkci štítné žlázy

  • Zlepšení zdraví očí – zinek pomáhá zpomalit postup věkem podmíněné makulární degenerace.

  • Podpora hojení ran – v neposlední řadě tento minerál napomáhá hojení ran tím, že snižuje zánět a aktivuje imunitní buňky v místě poranění.

Jak zinek nejlépe přijímat?

I když lze zinek samozřejmě konzumovat ve formě potravinových doplňků, lepší je snažit se ho do jídelníčku zařadit v jeho přirozené podobě pomocí rozmanitých potravin. Americká instituce Národní ústav zdraví stanovuje doporučenou denní dávku tohoto minerálu na 8 mg pro ženy a 11 mg pro muže.

Ústřice, krabi a humři

Podle Amerického ministerstva zemědělství obsahuje jedna syrová ústřice 5,5 mg zinku, což je přibližně polovina DDD. Kromě zinku jsou ústřice bohaté též na vitamín B12 a selen. Rovněž krab či humr jsou vynikajícími zdroji zinku.

Drůbeží maso a vejce

Maso je obecně bohaté nejen na bílkoviny, ale také na zinek. Z hlediska obsahu zinku je lepší dávat přednost co nejlibovějšímu masu, například kuřecím prsům bez kůže. Bohatá jsou na obsah zinku také vejce.

Luštěniny

Ačkoli se může zdát, že se zinek vyskytuje především v živočišných produktech, vegani a vegetariáni nemají smůlu. Zinek poskytují také luštěniny, jako je cizrna, čočka a fazole.

Zelenina a houby

Věděli jste, že zelenina, jako je špenát, brokolice, kapusta a česnek, obsahuje poměrně velké množství zinku? Velmi vhodným zdrojem tohoto minerálu jsou i houby. Přidáním těchto potravin do svého jídelníčku získáte další dávku zinku, aniž byste si přidali mnoho kalorií k celkovému dennímu množství.

Ořechy a semínka

Až si budete příště připravovat salát, přidejte do něj malé množství dýňových semínek nebo piniových oříšků. Dodáte mu nejen lepší a křupavější chuť, ale také zinek. Do jogurtu si pro změnu přidejte pekanové ořechy nebo chia semínka, všechny tyto plody jsou bohatými přírodními zdroji zinku.

Mléko a mléčné výrobky

Kromě toho, že jsou mléko a jogurty bohatým zdrojem vápníku, jsou také chutným a výživným zdrojem zinku. Šálek mléka obsahuje 1,1 mg zinku.

Hořká čokoláda

V neposlední řadě můžete svému organismu zinek dodat i v podobě mlsání. O zdravotních pozitivech hořké čokolády bylo řečeno už mnohé, mimochodem i to, že je skvělým zdrojem zinku. Přičemž platí, že čím tmavší čokoláda, tím lépe.

Zdroj: womenshealthmag.com, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ods.od.nih.gov, fdc.nal.usda.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu